I v jiných stranách si poslanci stěžovali. Například Marek Benda z ODS se nechal slyšet, že „Zdanění je nesmyslný krok. Pokud to má být náhrada, tak proč ji danit,“ namítal poslanec. Následně zákonodárci začali plánovat, jak se nepříjemného daňového břemene zbavit. Tento týden v tichosti učinili první krok, když do rozpočtového výboru Sněmovny doputovala novela zákona o platech ústavních činitelů.
Rozpočtový výbor doporučil, aby od příštího roku bylo zrušeno zdanění poslaneckých náhrad. Pro poslance by to znamenalo přilepšení zhruba deset tisíc, podle toho jaké kdo čerpá náhrady například na cestovné. Za návrh se již postavili někteří poslanci ODS. „Proč mám odvádět sociální a zdravotní pojištění za to, že si koupím tužku,“ nechápe poslankyně Lenka Kohoutová.
To rozčílilo ministra financí Miroslava Kalouska. „Všechny příjmy mají být zdaněny. I tyto,“ prohlašuje kategoricky. Ze sněmovních stran si kromě Věcí veřejných žádná netroufá přikázat svým poslancům závazné hlasování, a bude tedy na každém zákonodárci, jak se s návrhem rozpočtového výboru vypořádá.
Výjimku tvoří Věci veřejné, které hodlají jednotně hlasovat proti. „Je to věc, která vychází z programového prohlášení vlády. Jsem zvědavá, jak bude vládní koalice hlasovat proti svému programu,“ poznamenala šéfka jejich poslanců Kateřin Klasnová.
Návrhem rozpočtového výboru na osvobození náhrad od daní byl překvapen i premiér Nečas. „Slyším to poprvé, nejsem o tomto hlasování výboru informován,“ uvedl pro Lidové noviny. Opozice však prohlašuje, že se jedná o návrh ODS. „Je to návrh ODS a nemáme důvod ho podporovat,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav