Marxisto Zaorálku, lháři Bárto. Kamery už nejedou, hádka pokračuje

06.02.2012 15:12 | Zprávy

Tak to tu ještě nebylo. Poslanci ze sociální demokracie a z Věcí veřejných totiž začali na sebe veřejně házet slovní špínu. Konkrétně na sebe nyní útočí místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předseda poslanecké frakce VV Vít Bárta. Zatímco si Bárta po svém ulevil v nedělní Partii, tak Zaorálek spustil nyní, den poté. Podle něj je Bárta lhář, a způsob diskuse, který zvolil v nedělní Partii TV Prima family, je nechutný.

Marxisto Zaorálku, lháři Bárto. Kamery už nejedou, hádka pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Věci veřejné se trefují tvrdě do představitelů levicových stran. Zatímco v lednu předseda Věcí veřejných Radek John dostal v diskusním pořadu Nedělní Partie na kolena lídra KSČM Vojtěcha Filipa, tak nejnověji před televizními kamerami Vít Bárta ponížil místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka. Oba dva levicoví protivníci ale útoky rázně odrazili.

Zatímco Filip na Johna reagoval 23. ledna pro komunistický deník Haló noviny slovy o demagogii a absolutní neslušnosti k divákům, které ani nepozdravil, Zaorálek teď prostřednictvím ParlamentníchListů,cz útočí na Bártu.

„Je to lhář, je to nechutné. Ale beru to tak, že to je způsob jeho argumentace. Pan Bárta se navíc není schopen držet tématu,“ řekl bez servítek Zaorálek.

Oba muži se totiž ve studiu Prima Family v neděli horkokrevně přeli o to, jak by měla vypadat fiskální smlouva EU a to včetně obchodních a právních kroků – spory se týkaly zejména úpravy pravidel v oblasti daní – když v tom momentě Bárta na Zaorálka zaútočil.

Říkáte jednu lež za druhou

„Lžete. Stejně lžete, jako když bojujete v Poslanecké sněmovně za to, jaký je Václav Havel úžasný člověk. Vy, který jste vyhazoval lidi z marxismu, když jste učil na pedagogické fakultě, tak teď se postavíte v Poslanecké sněmovně a začnete glorifikovat Václava Havla. Tak to je jedna lež za druhou,“ řekl doslova Bárta oranžovému poslanci v živé debatě.

„Zřejmě jsem kdysi šlápl na kuří oko nějakému známému nebo kamarádovi pana Bárty a to, co mi vyčítal na té Primě slovy, že jsem někoho vyhodil, nebo zničil, se nyní znovu objevuje, ale jako lež,“ reagoval dnes Zaorálek pro ParlamentníListy.cz.

Také vysvětlil, o co vlastně jde. „Na vysokou školu jsem se dostal až v roce 1990. To je to, co mi vyčítá pan Bárta, protože z té školy musela tehdy odejít řada komunistů, neboť učili marxismus. Ale pan Bárta v televizi řekl, že jeden z těch lidí musel odejít kvůli mně. Jenže já jsem tehdy s profesorem Sobotkou z Prahy a s profesorem Novým z Brna byl požádán, abychom vytvořili novou katedru filozofie, takže je pravda, že řada lidí z minulosti musela právě proto odejít. Jenže Bárta mi to v televizi vyčítal slovy, že jsem někoho vyhodil, nebo zničil. To ale není pravda. Ale beru to tak, že to je způsob argumentace pana Bárty, který se navíc není schopen držet tématu,“ zmínil dále pro ParlamentníListy.cz Zaorálek.

Vysloužil: Jako dramatug kontroloval vysílání ČST

Aby toho nebylo málo, na konto Zaorálka si přihřívá svou polívčičku i další poslanec z Věcí veřejných, Radim Vysloužil. Podle něj byl Zaorálek před rokem 1989 poslán do tehdejší Československé televize proto, aby kontroloval obsah vysílání.

"Zaorálek byl symbolem osmdesátých let a vystudoval obor, kde mu vštípili, co si strana a lid myslí, tedy Filozofickou fakultu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Obor, který studoval, ho předurčoval pro kariéru předního znalce ducha své doby: marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie. A ihned po vysoké škole nastoupil do České televize Ostrava jako dramaturg. To je i dnes člověk, který rozhoduje o tom, co se bude a nebude vysílat. Pokud dostal Zaorálek po vystudování marxismu-leninismu místo dramaturga, tak to znamená, že byl do televize poslán, aby kontroloval obsah vysílání,“ napsal ve svém dnešním prohlášení Vysloužil.

Zaorálek: Bylo to naopak, musel jsem odejít

Zaorálek ale ani před těmito slovy nechce být zticha. „Od roku 1983 do roku 1986 jsem uspěl v konkurzu na literárně dramatické vysílání a dělal jsem dramaturga pro televizní inscenace. Ale z politických důvodů jsem musel v roce 1986 z televize odejít,“ zmínil.

„My jsme totiž tehdy dělali cyklus přednášek - například o T.G. Masarykovi a F.X. Šaldovi - ale televize to zakázala. Řekli mi, že jediná má šance je vstoupit do KSČ. Když jsem to ale odmítl, tak mi oznámili, že zde nemůžu pracovat a z televize.mne vyhodili. Pak jsem poměrně dlouho nemohl sehnat práci. Takže do roku 1989 to bylo se mnou poměrně komplikované. Ale všechno to je v mém životopise a nemá cenu to komentovat. Známý je také fakt, že jsem se až po čtyřech letech dostal na vysokou školu. A to je to, co mi vyčítá pan Bárta, protože z té školy musela odejít řada komunistů, neboť učili marxismus, ale pan Bárta tam řekl, že jeden z těch lidí musel odejít kvůli mně,“ zopakoval Zaorálek pro ParlamentníListy.cz.

Bohuslav Sobotka: Bárta účelově manipuluje s fakty

Místopředsedy sněmovny se zastal veřejně dokonce i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Bárta účelově manipuluje s fakty, když se svým vystoupením (V TV Prima Family) snažil vyvolat dojem, že místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek před rokem 1989 učil marxismus a ničil lidi. Veřejně dostupné zdroje i životopis místopředsedy ČSSD Zaorálka usvědčují Bártu z toho, že veřejnost klame: Lubomír Zaorálek působil na ostravské univerzitě na katedře filozofie až v roce 1990, přednášel zde politickou filozofii, etiku a české politické myšlení 19.a 20.století,“ napsal Sobotka ParlamentnímListům.cz

Podle něj osobní podpásové útoky, kterými Vít Bárta v diskusích kompenzuje nedostatek věcných argumentů, znovu odhalují strategii strany Věci veřejné.

„Tato strana, která je spíše podnikatelským projektem, má značný podíl na úpadku politické diskuse a politické kultury u nás,“ dodal Sobotka.

John: Chceme být první, kdo bude některé věci říkat natvrdo

Zda ale jde o novou, útočnější image VV, tak na to předseda VV Radek John před pár dny reagoval takto: „Je to žárlivost na Věci veřejné, protože konečně něco udělaly v boji proti korupci. Je to práce Věcí veřejných už před volbami a její strategie.“

A dnes pro ParlamentníListy.cz k tomu John.dodal: „My chceme ty věci říkat naplno a rovně. Není to nějaký jiný styl politiky, ale chceme být proti protivníkům první, kdo bude některé věci říkat natvrdo, tedy i to, co tady kdo a kdy v této zemi zavinil. To je všechno,“ zmínil k tomu a dodal, že jestliže Vít Bárta něco řekl k Lubomíru Zaorálkovi, tak to řekl na základě nějakých podkladů. "Takže je třeba prověřit ty podklady,“ doplnil předseda VV.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…