„ODS tuto věc neměla vůbec připustit,“ myslí si Šťastný. Přijatý návrh zákona o rozkrytí vlastnických struktur podle jeho názoru bije pouze poctivé a slušné lidi, které zatíží svými náklady.
-
VÍCE K TÉMATU: Anonymní akcie
Příznivci návrhu ho považují za účinný nástroj, jak zabránit praní špinavých peněz a prevence korupce. „Nikdo ale už neříká, jak by tomuto mělo omezení anonymních akcií bránit,“ hájil svůj odmítavý postoj Šťastný.
Transparentnost už je přece zaručena
Předpokládá, že problematiku korupce a veřejných zakázek už by měl řešit obchodní zákoník a zákon o veřejných zakázkách. „Není žádného práva státu zasahovat do soukromého vlastnictví jakéhokoliv podniku, který již existuje. Soukromé vlastnictví jako takové je přece nedotknutelné,“ zdůraznil. Navíc prý není pravda, že by firmy s akciemi na majitele praly za zády nečisté peníze.
Šťastný také popírá, že by politik mohl díky anonymním akciím například přisoudit státní zakázku společnosti, v níž on sám by byl akcionářem. „Každá firma, která by měla o státní zakázku zájem, se musí nejprve akciově rozkrýt,“ vysvětlil.
Voliči jsou sobečtí
„Volič je svým způsobem sobecký člověk. Očekává od strany, kterou volí, že splní své sliby a on se bude mít lépe. ODS ale pořád dokola omílá stejné věci, ale tím si nepomůže,“ nastínil nepříliš optimistické vyhlídky občanských demokratů do budoucna. A tento návrh je prý pouze další z mnoha střípků, kvůli nimž ODS postupně opouští ideologii pravicové strany a míří více do politického středu. „Porušujeme základní principy pravicové konzervativní politiky. A to je to, co mi na tom vadí nejvíc,“ řekl.
Poslanec také připustil, že za pokles preferencí ODS mohou i její současní či bývalí členové, kteří neblaze prosluli v souvislosti s korupčními a jinými kauzami, například Ivan Langer či Milan Jančík. Přiznal, že konkrétně k Jančíkovi nikdy žádné hluboké sympatie nechoval, neboť za jeho vlády na Praze 5 se prý Šťastný nemohl v pražské ODS nijak posunout.
ODS jen komplikuje lidem život
Šťastný má v plánu dle svých slov podniknout vše, co bude v jeho silách, aby ODS opět pozvedl na politické výsluní. „Musím se o to pokusit,“ prohlásil. Hlavní povinností každé strany, ODS nevyjímaje, je prý přece hájení zájmů svých voličů. A to se podle jeho mínění bohužel neděje, a schválené změny u anonymních akcií to pouze završují. „Jen jim komplikujeme život. Budou muset vzít své akcie, běžet za svými právníky, zaplatit jim deset až patnáct tisíc korun, následně utíkat na příslušné úřady a opět platit. Bojuji za elementární principy pravicové politiky a už jen z toho důvodu toto nemohu nikdy podpořit,“ vyjmenoval neduhy, které údajně na podnikatele čekají.
Problém celé ODS podle poslance tkví právě v odklonu od svých stranických ideálů. A hrdě dodal: „Přišel jsem do politiky, abych bojoval za své ideály. A bojovat budu dál.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem