Až padesát tisíc nezaměstnaných se má letos zapojit do bezplatné veřejné služby, které se loni zúčastnilo jen 16 tisíc lidí. Zatímco ti si za odpracovaných maximálně třicet hodin měsíčně mohli navýšit sociální dávky až o 1600 korun, od nového roku povinná veřejná služba s rozsahem až dvacet hodin týdně nepřinese uchazeči o zaměstnání ani korunu.
Dosud na úřadech práce platilo, že na veřejnou práci byli přednostně posíláni dlouhodobě nezaměstnaní, nyní se ale situace mění. Ministerstvo práce se činí v organizaci neplacených míst a už má více než 700 smluv s obcemi a neziskovými organizacemi. A po úřadech práce následně chce, aby obsadily všechna nabízená místa.
Jít od koštěte na pohovor do banky není nic příjemného
A tak je třeba sáhnout i mezi ty, kteří nejsou bez místa dlouhodobě a obnovovat pracovní návyky tedy nijak nepotřebují. Z evidence úřadů práce se v novém roce odhlásily desítky lidí, možná i ze studu. „Jak se mám jít ucházet o práci do banky, když mě všichni úředníci předtím viděli na ulici zametat?“ zlobí se v reakci pro MF Dnes nezaměstnaná pětačtyřicetiletá Gabriela, která má maturitu a praxi v administrativě, ale už půldruhého roku je s přestávkami na brigády bez práce.
Právě často zmiňované zametání ulic je nejvíce trnem v oku těch, kteří v minulosti vykonávali kvalifikovanou práci, a podobně jako Gabriela jsou přesvědčeni, že to při ucházení o zaměstnání pohled na ně zhoršuje. „Veřejná služba není jen práce s koštětem. Kvalifikované uchazeče o zaměstnání využijeme pro jiné činnosti,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz ministr práce Jaromír Drábek. Mělo by jít o výpomoc v nemocnicích jako dohled nad dětmi či místa pečovatelů o seniory, v knihovnách či archívech.
Z evidence odejde jen ten, kdo dávky nepotřebuje
Veřejná služba podle šéfa resortu kromě toho, že navrací lidem pracovní návyky a zapojuje je do běžného života, má schopnost odhalit například ty, kteří jsou načerno zaměstnaní a zároveň čerpají sociální podporu od státu, protože mají nepřiznané příjmy. „Pokud někdo raději odejde z evidence o zaměstnání a dobrovolně se vzdá dávek hmotné nouze, než by se zapojil do veřejné služby, která je vykonávána maximálně dvacet hodin týdně, pak pravděpodobně tyto prostředky od státu ke svému životu nepotřeboval,“ myslí si ministr Drábek.
Ze zákona musí veřejnou službu přijmout každý, kdo je v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než dva měsíce a komu úřad službu nabídne. Netýká se to jen těch, kteří ze zdravotních důvodů nemohou pracovat, nebo těch, kdo pečují o dítě do věku čtyř let či někoho jiného. Tuto službu dosud přijalo podle údajů MPSV téměř šest a půl tisíce lidí.
Kromě ztráty dávek si po odmítnutí musí sami hradit i zdravotní pojištění
Naopak ty, kdo nabídku veřejné služby nepřijmou, čeká, že na půl roku přijdou o dávky a také o hrazené zdravotní pojištění. Údaje, kolika lidí se to bude týkat, bude mít ministerstvo práce k dispozici nejdříve v dubnu. Bude je pak moci porovnat s minulým rokem, kdy bylo z evidence úřadů práce vyřazeno za trest z různých důvodů přes 80 tisíc z celkového počtu 660 tisíc evidovaných nezaměstnaných.
Úřady práce se v lednu potýkaly s přechodem na nový systém a musely se vyrovnávat s enormním náporem žadatelů po rozšíření své agendy. A tak se stalo, že chybně fungující programy způsobily, že někteří dostali dávky neoprávněně. Podle informací MF Dnes se hlásí poctivci, kteří přicházejí jim nenáležející peníze vrátit.
Poctivci přicházejí hlásit neoprávněně vyplacené dávky
Na plzeňském úřadu práce se objevila matka dívky, která pracuje jako au-pair v Anglii, s tím, že dívce přišla na účet podpora v nezaměstnanosti. Přitom si o ni nežádala a nikdy v evidenci úřadu práce kvůli nezaměstnanosti nebyla. Mostecký úřad práce zase navštívil muž, který sice dostal dávku v hmotné nouzi, o níž žádal, ale přišla mu čtyřikrát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník