Hodně lidí s netrpělivostí čeká na zákon o veřejných zakázkách, který spadá pod Vaše ministerstvo. Prozradíte nám, v jaké fázi nyní je a kdy se tedy ti zainteresovaní dočkají třeba už i jeho platnosti?
Nyní dokončujeme analýzu, co ta směrnice přináší ve vazbě na stávající zákon. Již koncem letošního dubna bychom rádi přešli do užší odborné veřejnosti s jeho věcným návrhem. Do širší odborné diskuse bychom to rádi přinesli tak v polovině roku. V paragrafovém znění bychom ho pak rádi předložili do konce roku tak, aby ho ještě v roce 2014 mohla projednat vláda.
Pokud vše půjde podle těchto představ, od kdy by tedy mohl zákon vejít v platnost?
V příštím roce, nejpozději k 1. 1. 2016. Vím, že je po něm hlasitá poptávka. Když hovořím se zadavateli, všichni se svěřují s tím, že na něj čekají už jak na smilování. Stejně tak i starostové obcí. Současný zákon jim totiž to zadávání dost komplikuje. A to by se mělo změnit. Osobně se chci zasadit o to, aby to bylo v co nejkratším možném termínu.
S veřejnými zakázkami je však spojena i řada - lidově řečeno - průšvihů, které v souvislosti s nimi vyplynuly na povrch. Lidé se prý dokonce bojí veřejné zakázky vyhlašovat. Dokonce se prý hovoří o tom, že v posledních letech nastal určitý útlum v této oblasti. Je to podle Vás pravda? Setkala jste se s tím v praxi?
Přiznám se, že nevím, zda je strach právě tím, co by tvořilo tu neproniknutelnou bariéru pro zadávání. Spíš si myslím, že hlavní bariérou je to, že zadávání zakázek je nyní velmi složité. Jsou k tomu potřeba právníci, odborníci a tím se domnívám, že jsme se dostali až za hranu. Někam, kam jsme neměli. Procesní formy si vyžadují vše tvrdě dodržovat – každý jeden krok. Jenomže v tom procesu v současnosti je mnoho formalismu. To může odrazovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová