Ministryně Jourová: Chci řešit problémy, ne myslet pořád na to, jak si krýt záda

09.03.2014 7:15 | Zprávy

ROZHOVOR Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přiznala, že si nemyslí, že by každý u nás jen toužil krást. Uvedla to v souvislosti s připravovaným novým zákonem o veřejných zakázkách. Odhalila však i další zajímavé názory a postoje. Včetně toho, jak se cítila, když se po letech opět vrátila na ministerstvo a jak se brání tomu, aby jí opojení mocí nestouplo do hlavy.

Ministryně Jourová: Chci řešit problémy, ne myslet pořád na to, jak si krýt záda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová, krajský lídr ANO 2011

Hodně lidí s netrpělivostí čeká na zákon o veřejných zakázkách, který spadá pod Vaše ministerstvo. Prozradíte nám, v jaké fázi nyní je a kdy se tedy ti zainteresovaní dočkají třeba už i jeho platnosti?
Nyní dokončujeme analýzu, co ta směrnice přináší ve vazbě na stávající zákon. Již koncem letošního dubna bychom rádi přešli do užší odborné veřejnosti s jeho věcným návrhem. Do širší odborné diskuse bychom to rádi přinesli tak v polovině roku. V paragrafovém znění bychom ho pak rádi předložili do konce roku tak, aby ho ještě v roce 2014 mohla projednat vláda.

Pokud vše půjde podle těchto představ, od kdy by tedy mohl zákon vejít v platnost?
V příštím roce, nejpozději k 1. 1. 2016. Vím, že je po něm hlasitá poptávka. Když hovořím se zadavateli, všichni se svěřují s tím, že na něj čekají už jak na smilování. Stejně tak i starostové obcí. Současný zákon jim totiž to zadávání dost komplikuje. A to by se mělo změnit. Osobně se chci zasadit o to, aby to bylo v co nejkratším možném termínu.

S veřejnými zakázkami je však spojena i řada - lidově řečeno - průšvihů, které v souvislosti s nimi vyplynuly na povrch. Lidé se prý dokonce bojí veřejné zakázky vyhlašovat. Dokonce se prý hovoří o tom, že v posledních letech nastal určitý útlum v této oblasti. Je to podle Vás pravda? Setkala jste se s tím v praxi?
Přiznám se, že nevím, zda je strach právě tím, co by tvořilo tu neproniknutelnou bariéru pro zadávání. Spíš si myslím, že hlavní bariérou je to, že zadávání zakázek je nyní velmi složité. Jsou k tomu potřeba právníci, odborníci a tím se domnívám, že jsme se dostali až za hranu. Někam, kam jsme neměli. Procesní formy si vyžadují vše tvrdě dodržovat – každý jeden krok. Jenomže v tom procesu v současnosti je mnoho formalismu. To může odrazovat.

Nevede to pak k tomu, že se nově nezadává, ale k tomu, že se ti zadavatelé spokojují jen s tím, co je v nejnižší ceně. To je měřitelné, nejméně pak napadnutelné, ale nevede to vždy k nejlepší kvalitě. Já osobně to vidím už na začátku - u výběru kvalitní konzultační firmy, která by s vypracováním zadávání veřejných zakázek měla pomoci. Měla by nabídnout konzultace, které když se dělají kvalitně, jsou zpracovávány skutečně zkušenými experty. A pak to prostě přináší i kvalitu výsledku a dá se na tom stavět. Co bych dala za kvalitní evaluaci třeba u čerpání fondů v minulém období. To vše je důsledek, že se zkrátka často tlačí jen na cenu. Pohybovala jsem se v tom, a tak vím, že se v tomto oboru stává, že vyhrávají v poptávce konzultační společnosti, které jdou s cenou dolů na minimum. Pak se ale ukáže, že v těch společnostech jsou mladí lidé, absolventi hned po školách, kterým chybí jakékoli zkušenosti.  

Máte představu, kolik v současné době asi tak v ČR takových konzultačních firem funguje?
To nevím. Je tu samozřejmě několik velkých významných a mezinárodních hráčů. Pak jsou tu firmy, které se etablovaly právě na evropských fondech a analýzách a studiích… Odhaduji, že těch menších společností, které se konzultacemi zabývají, budou v zemi možná stovky. Ostatně byla mezi nimi i ta moje, kterou jsem poslala poté, co jsem se rozhodla vstoupit do politiky, do likvidace. Předala jsem ji synovi, ten se však oborově tématem nezabývá, takže se dokončuje fáze likvidace té firmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…