Na Slovensku přituhuje. Kukly, dýmovnice, vodní děla, bojí se občané

03.02.2012 12:32 | Zprávy

Ve čtvrtek večer se k pátečním protestům, které vypuknou ve čtyři odpoledne v šesti slovenských městech - Bratislavě, Košicích, Prešově, Žilině, Trenčíně a Zvolenu, přihlásilo na Facebooku už kolem čtyřiceti tisíc lidí, jak píše server sme.sk. „Ďalšia Gorila bude akčná. Nechcem strašiť, ale asi budú kukly, dymovnice a vodné delá, uvidíme, treba sa im postaviť,“ objevila se alarmující zpráva na Facebooku Protestu Gorila.

Na Slovensku přituhuje. Kukly, dýmovnice, vodní děla, bojí se občané
Foto: Facebook
Popisek: Plakát skupiny Kauza Gorila na Facebooku

Jedna z organizátorek protestů, Ľubica Lehotská, tvrdí, že jí kvůli Gorile zastrašují, někdo jí propíchnul dvě pneumatiky na autě a v noci mívá podivné telefonáty:  „Určite to s tou akciou súviselo, bolo to o tretej ráno. Najskôr niekto do telefónu dýchal, potom mi počítačom zmenený hlas rozprával, že mám aj deti a rodinu,“ řekla Lehotská s tím, že telefon položila a policii neinformovala.  „Nerobím si z toho nič,“ dodala.


Slovenská policie se chystá nasadit stovky příslušníků, přesné číslo ale nesdělila: „Nebudú to žiadne policajné manévre. Prioritou je chrániť slušných občanov, to si polícia do bodky splní,“ řekl policejní viceprezident Ľubomír Ábel.


Organizátorka protestu: Ústavu má napísať web


Server Sme.sk vyzpovídal také další organizátorku Protestu Gorila, Lucii Gallovou. Ta přiznala, že organizátoři se svolali přes Facebook, aniž by se osobně znali. „Jedine s Ľubkou Lehotskou som sa už poznala. Zisťovala som si niečo, ale nie o všetkých,“ řekla. A dodala: „Hlavne som si zisťovala, čo sú to za ľudia a o čo im ide. Je mi jasné, že keď ide o takúto veľkú korupciu, do ktorej sme sa pustili, určite to bude spojené s pokusmi nás zdiskreditovať. Zatiaľ vám nemôžem povedať, čo som zistila. Nechcem o tom hovoriť, kým to tým ľuďom osobne nepoviem. Je to celé jedna obrovská hra, nemám to rada. Hnusí sa mi to.“

Jediné, co organizátoři prověřovali, je podle Lucie stranická příslušnost, či spíše její absence: „Členovia strán medzi nami nie sú. Toto sme si kontrolovali. Na úvod sme sa stretli a povedali sme si, kto má aké neduhy z minulosti, čo by na koho mohli vytiahnuť.“


Máme jen tisíc euro


Organizátoři protestů jsou pod velkým tlakem. Takže logická otázka byla, zda jsou někým placeni? „Nie sme. Naša prvá akcia stála 96 eur, kupovali sme doménu na webovú stránku a sviečky. Ľudia nám sami od seba prispievajú na naše aktivity. Momentálne máme tisíc eur,“ odpověděla Lucie, která řekla, že pracuje jako živnostnice, ale v současné době do práce chodit nestíhá: „Som živnostník. Ale už sa nedá chodiť do roboty. Nie je to v mojich silách zvládnuť. Protest si vyžaduje 20 hodín denne, spávam štyri-päť hodín.“


Na Facebook dáme anketu


A do kdy budou protesty pokračovat?  „Kým nebudeme vypočutí a niečo sa nezmení. Uvidíme, aká bude pravidelnosť protestov. Na facebook dáme anketu, kedy ľudia chcú protesty,“ řekla Lucie. A dodala, že na Slovensku neexistuje politik, kterému by ona osobně věřila. Podle organizátorů protestů má na Slovensku vládnout lid, nikoliv politici. „Ľudia by mali dať politikom mandát na určité témy a veci. Pokiaľ by to politik neplnil, ľudia by ho mohli zavolať. Povedať mu - nerobíš to, na čo sme sa dohodli a mohli by ho odvolať. A na jejich mandáte by sa ľudia dohadovali cez internet. Toto je moja približná predstava, nie som ústavodarca. Otváram diskusiu. Ľudia sa k tomu môžu vyjadriť a vytvoriť základ, ako by mohla spoločnosť fungovať,“ vysvětlila Lucie. A kdo prý internet nemá, poslal by své názory poštou…


Politické zástupce by si podle organizátorů protestů občané vybírali z lidí, kteří by se přihlásili a z nich by se pak losovalo. A v čem vidí největší chyby současného systému? „Vo všetkom. Je chorý úplne od základov. Je vytvorený na zlých základoch. Musíme sa posunúť, lebo to padne,“ zakončuje Lucie.
 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…