Nájemné v obecních bytech se v příštím roce v Praze nezvýší

28.12.2013 14:00 | Zprávy

Nájemné v obecních bytech, u kterých v minulosti platilo takzvané regulované nájemné, by se příští rok nemělo zvyšovat. Radnice, které ČTK oslovila, nemají zdražování v plánu. Částky za pronájem městských bytů, které platí nájemníci v jednotlivých městských částech, se výrazně liší. Rozdílný je i systém určování výše nájemného.

Nájemné v obecních bytech se v příštím roce v Praze nezvýší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Nájemné v Praze 2 by se mělo zvyšovat na základě rozhodnutí rady nejdříve od počátku roku 2015, a to pouze o inflaci, řekla ČTK místostarostka Kateřina Jechová. Jeho výše se na "dvojce" liší podle toho, zda lidé s radnicí podepsali dodatek s takzvanou inflační doložkou. Těm se bude cena zvyšovat od roku 2015 o inflaci. Podle lokality, kvality bytu nebo zvýhodnění ze sociálních důvodů tito nájemníci platí od 55 do 95 korun za metr čtvereční, uvedla Jechová. Ti, kteří inflační doložku nepodepsali, platí od 115 Kč do téměř 144 korun za metr čtvereční.

Důchodci mohou požádat o slevu

Zvláštní systém stanovení nájemného přijala Praha 6. Pro jeho určení se využívají znalecké posudky a jeho roční výše odpovídá třem procentům z kupní ceny bytu. "Zohledňují se přitom individuální kvality a charakter bytu a prodejní cenu posudky stanovují co nejobjektivněji, s ohledem na skutečnou cenu bytu, tak jak odpovídá jeho kvalitě, poloze a rozloze," uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Takový postup prý podle Halmošiho vede i k nižšímu nájemnému. "Například v roce 2012 byl průměrný nájem 95,45 Kč za metr čtvereční. V roce 2013 je diferencované nájemné dokonce ve svém průměru za katastrální území Prahy 6 nižší o 4,68 korun na metr čtvereční - tedy 90,82 Kč," poznamenal Halmoši.

Nájemné se příští rok nemá zvyšovat ani v Praze 1, kde je současná výše 125 korun, v Praze 3, kde lidé platí 91 až 95,5 Kč nebo v Praze 4, kde bylo koncem roku 2012 nájemné stanoveno na 127 korun za metr čtvereční.

Zvyšování nájmů nechystá ani Praha 7, kde nájemníci platí 99 korun za metr čtvereční, Praha 8 ani Praha 9, která zvýšila nájemné v roce 2012 na 124 až 141 korun. Současně ale nájemníkům poskytla slevu tak, aby jeho skutečná výše činila 80 korun za metr čtvereční. V příštím roce by stejnou částku měli platit i obyvatelé Jižního Města, kde je sazba stanovena na 80 korun za metr čtvereční, u nových smluv pak 85 korun.

V Praze 5 se za nájemné platí 119 korun za metr čtvereční v bytech standardní kvality, v bytech se sníženou kvalitou pak 117 korun. Důchodci, kteří splní stanovené podmínky, si mohou požádat o slevu, po které pak platí 60 korun za metr čtvereční. Zastupitelstvo městské části v listopadu zrušilo stará pravidla pro poskytování slevy, příjemci si tak musí podat do konce roku novou žádost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…