Nápad na vyrovnání s církví: Věří jí desetina lidí, takže dostane...

25.06.2012 12:48 | Zprávy

Regulovat výši prostředků, vyplacených církvím v plánovaném vyrovnání podle počtu věřících? Myšlenka sice zajímavá, ale nerealizovatelná, shodují se opoziční politici nad nápadem psychologa Jeronýma Klimeše. Ten se jako věřící člověk v pondělních Lidových novinách omluvil za své "chrapounské bratry a sestry."

Nápad na vyrovnání s církví: Věří jí desetina lidí, takže dostane...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel Zesnutí Svaté Bohorodice na Vinohradském hřbitově

Podle Klimeše se církvím vrací příliš mnoho. Vychází z poměru, že zatímco v roce 1950 zastupovaly církve 95 procent populace, přičemž katolíků bylo 77 procent, dnes je katolíků mezi Čechy asi desetina. "Myslím, že by církev měla dostat z bývalého majetku poměrnou část, tedy v návrhu má připadat 75 miliard na katolíky, z toho poměrná část je 10 miliard korun," navrhuje Klimeš. jako psycholog se obává, že restituce posílí averzi většiny národa k církvím.

"Nevím, jestli by bylo moudré dělat nějaké propočty, to mi jako věřícímu přijde podivné. Mně na vyrovnání s církvemi, na tom zákonu, vadí, že vůbec nemyslí na budoucnost," odmítá myšlenku stanovit výši restitucí podle počtu věřících poslanec ČSSD František Bublan. Někdejší katolický disident v zákoně zcela postrádá vyrovnání morální.

"Místo něj je ze zákona cítit snaha postavit církve do pozice podnikatelských subjektů, které dostanou majetek a mohou si s ním nakládat, jak chtějí. Tedy se buď samy uživit, nebo zkrachovat, po případě se nechat vytunelovat. To je špatně. Vztah mezi státem a církvemi by se bořit neměl. Ve většině evropských zemí církve dostávají dotace, stát platí duchovní a přispívá na činnost. Toto zmizí a naši následovníci stejně budou řešit daňové asignace. Tedy že věřící odvedou část svých daní nikoliv státu, ale církvi, pokud se proto člověk rozhodne," předpovídá Bublan.

Duchovní prý podlehli klamu o důležitosti majetku

Zarážející je pro Bublana počet lidí, kteří jsou věřící, přesto se ve sčítání lidu k žádné církvi nepřihlásili. "Asi 700 tisíc lidí instituci církve naprosto opomíjí, zdá se jim nedůvěryhodná a toto není dobře. Obávám se, že je to důsledek její politiky, kdy se po roce 1989 zaměřila na získání majetku a zapomněla na původní poslání. I z tohoto pohledu je zákon pro církve špatný, podporuje sekularizaci a zdůrazňuje tu tezi pravicové politiky, že nejdůležitější je majetek a kdo jej nemá, jako by nebyl. Bohužel i církevní představitelé zapomněli, že síla církve není v majetku, ale v něčem úplně jiném," uvedl pro ParlamentníListy.cz Bublan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…