Redaktor vývoj předpovídá ze situace USA, Spojené státy se totiž už "rozjely", akcie se blíží historickému maximu. A podle agentury Bloomberg jedenáct recesí od roku 1938 skončilo tak, že nejprve vystoupaly americké akcie a s mírným zpožděním se dostavily dobré výsledky firem. "Jinak řečeno, optimismus na trzích se přelil do reálné ekonomiky," shrnuje Mašek.
Rozpad eurozóny tedy nehrozí, situaci by prý mohlo zkomplikovat ještě Španělsko. A další evropské směřování určí německé podzimní volby.
Důležitá investice
Tak či onak jsou okolní zprávy pro Českou republiku příznivé. "Pokud se ČEZ podaří přimět vládu ke garanci na cenu elektřiny z dostavěného Temelína a soutěž mezi Rusy a Američany skončí zelenou pro zhruba dvousetmiliardovou stavbu jaderné elektrárny, udělá to dost velký domácí stimul," píše redaktor deníku.
"Podle ekonoma Davida Marka může Temelín při stavbě dopovat české HDP až 0,4 procenta ročně. V podstatě se tak splní sen nastupujícího prezidenta Miloše Zemana o obří tuzemské investici," dodává Mašek.
Body bez práce
Politikům je podle redaktora už dnes jasné, že kdo bude "u toho", až se růst vrátí, ten si připíše všechny body bez ohledu na zásluhy. "Být sociálním demokratem, řádně teď štěkám, ale rozhodně nekoušu. Nechal bych koalici ještě potrápit dočasnými bolestivými následky jejich jinak potřebných reforem, nechal bych ji uvařit v nadcházejících bojích mezi ODS a topkou o vedení pravice. A v roce 2015 - prvním roce svého vládnutí (možná po boku Zemanova SPOZ) - bych si udělal vousy od slíznuté ekonomické smetany," píše Mašek.
Jakmile tedy hospodářství nastartuje růst, státní kasa se začne plnit díky zavedení vyšších daní a zbude prý i dost na plnění předvolebních slibů. "Česko tak bohužel opět spěje k tomu, aby se v době růstu místo šetření utrácelo," podotýká na závěr Jaroslav Mašek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr