"Jednoznačně ztráta soukromí. To je naprosto nesdělitelné někomu, kdo to neprožije. Ani já jsem netušila, jaké to bude. Žijete život se spoustou lidí, které jste si nevybrala – tím neříkám, že to není pěkné – na úkor těch, s nimiž byste chtěla být – vnoučat, synů, snach, přátel, sourozenců. Potkáte se na krásné akci a jen si zamáváte, protože kolem vás je spousta lidí," popisuje změnu života první dáma.
Ztráta soukromí se projevuje např. i tím, že prezidentský pár už nemá čas spolu ani posnídat. Muži se často svých žen ptají jakou si mají vzít ten den kravatu, ale u prezidentského páru se tak neděje, protože se manželé zkrátka téměř nevidí.
Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových
Na druhé straně je pravdou, že se jako první dáma velmi angažuje v Nadačním fondu manželů Livie a Václava Klausových a zdá se, že má velkou radost z toho,b komu všemu se podařilo skrze fond pomoci. Fond působí deset let a za tu dobu rozdělil 45 milionů korun potřebným. Sama první dáma považuje za nejdůležitější fakt, že peníze putují za jednotlivci, nikoli za institucemi.
"Náš nadační fond se zaměřuje především na děti, které jsou v těžké situaci. Ať už jsou z dětských domovů, sociálně slabých rodin, z pěstounských rodin... Nerozlišujeme to. Jediným kritériem je, aby se jednalo o dítě ze sociálně slabého prostředí. A to přesně dodržujeme. Když jsme se rozhodovali, kudy půjdeme, nezaměřili jsme se na jednu úzkou skupinu obyvatel, ale podporujeme projekty vzdělávání v širším slova smyslu. Čímž je třeba i získání řidičského průkazu. A samozřejmě mimoškolní aktivity," popisuje aktivity fondu manželka prezidenta.
Za důležité pak považuje sledování osudů příjemců motivačních částek. Zpětná vazba je zkrátka velmi důležitá. "Nejlepší zpětnou vazbou, například u stipendií, je úspěch studenta. Když neudělá zkoušky, příspěvky okamžitě zastavujeme. Což neznamená, že když se polepší, nemůže si znovu požádat," říká Klausová.
Generační rozdíly
Livia Klausová se v rozhovoru vyjádřila i k novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Tato novela se jí příliš nelíbí, protože má raději komplexní řešení problémů. Každý má ve svém štítě nápis „Jde o blaho dítěte". Zcela chybí druhý pohled, druhý krok: pomoc biologickým rodinám, aby z tohoto přirozeného prostředí děti nemusely jinam. Jde o to, aby už se nemohlo stát, že je dítě odebráno rodičům v důsledku hmotné nouze. Byla bych pro to, aby se podporovala pěstounská péče, ale i pečovatelky, které budou působit uvnitř rodiny," míní Klausová.
Když se dívá na svá vlastní vnoučata, všímá si toho, jak se od sebe liší jednotlivé generace. Pro její děti bylo velkým trestem domácí vězení. Když si nemohl syn hrát s kamarády venku, hrálo to roli. Dnešním největším trestem pro děti je zákaz počítače a dalších moderních vymožeností. To je jeden z velkých rozdílů.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp