„Já mít máslo na hlavě, tak jsem hodně pokorná,“ říká Němcová. Sociální demokraté by teď podle jejího mínění měli nechat konat orgány činné v trestním řízení. „V Poslanecké sněmovně to teď vypadá tak, že kdo řekne médiím, že chce veřejné jednání, tak to bude jejich kamarád, a ten že si to u nich zařídí a bude to mít dobré, protože tu přece bude ta televizní show, půjde to ven, všichni se na tom budeme pást, bude to prostě úžasné a báječné,“ zlobí se Němcová. Podle ní by ale poslanci měli rozhodovat tak, aby především nepoškozovali zájmy České republiky, což bobtnáním tohoto maléru, jak říká, poškozuje.
Nabijeme zbraň Rathovým právníkům, bojí se Němcová
Děsí ji představa, že jsme jediná země, kde půjde ozbrojená stráž a povede poslance k jednání, což obletí celý svět. „Je to bez debaty poškození zájmů naší země,“ dodává Němcová.
Podle své předsedkyně má mít sněmovna navíc zájem na tom, aby nebyli ovlivněni svědci. Aby sněmovna nepřispěla k tomu, že budou moci Rathovi právníci postavit obhajobu na tom, že ve veřejném jednání sněmovny zazněly věci, které vlastně zpochybní účel vazby a tedy i důvod, proč je Rath ve vazbě, když stejně může říkat cokoliv na mikrofon. „A tady jim nabijeme zbraň. Myslím, že jako zástupci občanů toto nemáme připustit," tvrdí Němcová.
Na dotaz možných variant jednání Miroslava Němcová připustila, že je možné, aby první bod jednání, týkající se vydání či nevydání Davida Ratha, byl neveřejný, s tím, že další body by už byly veřejně přístupné. „Jen v tomto jediném bodě může být jednání neveřejné, ve všech ostatních bodech samozřejmě normálně veřejné," konstatovala.
Náš úkol začíná před dveřmi sněmovny, tvrdí předsedkyně
Němcová také zopakovala novinářům, že sněmovně nepřísluší rozhodovat, zda se David Rath dostaví, či nikoliv. Sněmovna prý také nebude nikoho obesílat. Jediný, kdo může někoho obesílat, je podle ní poslanec Rath, který musí požádat, aby mu vazební věznice umožnila ji opustit. S tímto musí vyslovit souhlas šéf vazební věznice, který si musí nechat schválit svůj postup státní zástupkyní. „Pokud se rozhodnou, že pustí Davida Ratha z věznice, potom přichází před sněmovnu, a teprve tady, před dveřmi sněmovny, začíná náš úkol,“ vysvětluje Němcová.
Úkol sněmovny podle Němcové nemůže spočívat v tom, že řekne: „tady nesmí být, nebo musí být“, to už je, jak říká, daná věc. „Jestliže ho uvolní vazební věznice, tak tady bude, a našim úkolem je rozhodnout, zda bude vystupovat veřejně nebo neveřejně.
Příprava jednání bude obestřena tajemstvím
„Co obnáší neveřejná schůze, vám tu nebudu povídat, protože jde o jednání, která vedeme na nejrůznějších schůzkách,“ usměrnila Němcová zvídavé dotazy novinářů. Jde podle ní o to, jak bude zabezpečena sněmovna, či kudy se kdo bude pohybovat. „Má to několik dimenzí,“ dodala. Nejprve se ale podle ní poslanci musejí dohodnout, zda v případě, že bude Davidu Rathovi umožněno vystoupit, bude jednání veřejné, či nikoliv.
Zda bude schůze veřejná či neveřejná, se tak rozhodne podle předsedkyně sněmovny během několik dnů. Právě toto rozhodnutí musejí podle ní provést jednotlivé kluby. „Zatím jsme se bavili o tom, co která možnost obnáší,“ řekla Němcová. Poslanci pak mají sdělit vedoucím svých klubů, kterou možnost upřednostňují. Teprve poté bude muset sněmovna nastavit režim na veřejné či neveřejné jednání.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká