Novinář Josef Klíma o Klausově amnestii a vězni Kajínkovi

01.04.2013 8:17 | Zprávy

Známý novinář a spisovatel Josef Klíma odpovídal na otázky serveru denik.cz. V rozhovoru se mluví o amnestii a také o vězni Jiřím Kajínkovi.

Novinář Josef Klíma o Klausově amnestii a vězni Kajínkovi
Foto: Archiv
Popisek: Věznice - ilustrační foto

Josef Klíma pro deník.cz říká, že amnestie byla prý absolutně špatně provedená, protože byla nepřipravená. Podle něj nejen co se týče kritizované části „tunelářů“, ale i té druhé části. „Ty lidi vylezli z kriminálu třeba v tričku, protože je prostě před lety zavírali v srpnu. Nechápu, proč se amnestie nevyhlásila s účinností o měsíc později, třeba.“ Podle Klímy vůbec nebylo počítáno se záchrannou sítí.

Investigativní novinář je proti trestu smrti. Přemýšlel prý o tom hodně, když pracoval na případu orlických vrahů. "Jenže pak přišel případ Kajínek, a ten by už teda dneska nežil. Nikdy by nemohl utéct z Mírova a nikdy by se nepřišlo na to, že jsou v jeho případu takový podivný mezery, zapletená policie,“ dodává Klíma.

Co bude s Kajínkem

Josef Klíma si prý nemyslí, že se v případu Kajínek něco zásadně změní. V rozhovoru pro denik.cz říká, že nečekal od Klause amnestii, ale myslel, že dá milost Kajínkovi. Nový prezident Zeman pak slíbil, že nebude udělovat milosti, ani nevyhlásí amnestii, a proto si Klíma myslí, že to má Kajínek „spočítané“. Na otázku deníku.cz, zda věří v Kajínkovu nevinu, Klíma odpovídá: To nemůžu říct. Nejsem o tom na sto procent přesvědčený. Dokonce ani na devadesát a dokonce ani na osmdesát. Já bych ale chtěl, aby se to otevřelo proto, aby se ukázala tehdejší úloha policie.“

Jiří Kajínek je pravděpodobně nejznámější český vězeň. Původně trestaný za krádeže, které skutečně spáchal. Později odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu. A ještě později, v roce 2000, legendární uprchlík z žaláře na hradě Mírov a pro hodně lidí hrdina. V době, kdy Kajínek utekl z Mírova, se o něj začal důkladně zajímat také Josef Klíma. Jeho osud Klímu zaujal natolik, že spolu s Jankem Kroupou napsali knihu Pravda o Kajínkovi, v ní shrnuli své poznatky o jeho případu. Můžeme si tak položit otázku: Je možné, že Kajínek opravdu vraždil, anebo zločin, který mu vynesl doživotí, spáchal někdo jiný? Klíma shromáždil spoustu důkazů a zajímavých výpovědí. Kajínkovi obhájci tvrdí, že je nevinen, avšak justice proces s Kajínkem znovu otvírat nechce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…