Novinář ví dost o průšvihu Drábkova Šišky a hodně se diví...

04.10.2012 4:39 | Zprávy

V případu zatčeného prvního náměstka ministra Drábka je řada zvláštních okolností, které naznačují, že by mohlo jít o řízenou provokaci firmy OKsystem, jejíž příjmy plynuly pouze od Drábkova ministerstva, což nyní mělo skončit. Nejasnosti v případu ParlametnímListům.cz shrnul investigativní novinář Jan Hrbáček z týdeníku Euro.

Novinář ví dost o průšvihu Drábkova Šišky a hodně se diví...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Ač ministr Jaromír Drábek avizoval, že v úřadě případně skončí až po prokázání viny svého bývalého náměstka, ve středu překvapivě oznámil rezignaci k 31. říjnu.

Podle Jana Hrbáčka je Drábkova rezignace značně předčasný krok, protože pouhé rozhodnutí o uvalení vazby ještě neznamená prokázání viny, což se ukázalo u mnoha případů v minulosti. „Spíše by se dalo celkem úspěšně předpokládat, že pokud jde o tu rezignaci, straničtí mágové uvažovali hlavně o blízkých krajských a senátních volbách,“ naznačuje souvislosti.

Proč hned rezignace? Stačilo dát funkci k dispozici…

„Naprosto postačujícím gestem by podle mě bylo, kdyby dal svoji funkci k dispozici s tím, že se počká, než se během vyšetřování odkryjí další skutečnosti a pokud by to byl skutečně průšvih, skončí,“ uvedl.

Ten si všiml, jak byla policie velmi rychlá a když veřejně proběhla informace o vazebním stíhání a rezignaci Drábka, krátce nato vyšla krátká tisková zpráva, která informovala o tom, jak to celé bylo. „To celkem jednoznačně vypovídá o běhu událostí,“ míní.

„Nicméně nechci samozřejmě tvrdit, že jsou absolutně nevinní, to ukáže až vyšetřování, ale ten průběh na mě nedělá dobrý dojem,“ sděluje investigativec v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz.

Zakopaný pes? Firma vydělávala 400 milionů a najednou nic

Souvislosti celého případu mohou spíše podle Hrbáčka směřovat k tomu, že na počátku stála nespokojenost firmy OKsystem, která pro Ministerstvo práce a sociálních věcí spravovala IT systémy a ročně inkasovala kolem 400 milionů korun a nyní jí měly zlaté časy skončit.

„Představte si, že máte firmu, která zaměstnává určitý počet lidí a máte roční příjem od jedné instituce, v tomto případě Ministerstva práce a sociálních věcí, čtyři sta milionů korun. Najednou ten příjem někdo zkrouhne na 150 milionů a to bůh ví, jestli vůbec,“ popisuje novinář.

Pro firmu to pak zcela logicky znamená brutální propad příjmů a propouštění lidí. „Neřkuli, pokud by se je povedlo úplně odříznout od ministerstva, tak je ta firma mrtvá, protože žila pouze z toho. To právě budí otázky, jestli to od majitelů OKsystemu, Martina Procházky a dalších společníků, nebyla hra vabank, jak se vrátit do hry. Otázkou je, zda pro ně v tuto chvíli bude mít pozitivní výsledek,“ vysvětluje Hrbáček v komentáři pro redakci ParlamentníchListů.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…