Předvolební průzkumy dlouhodobě ukazují výraznou převahu ČSSD a KSČM nad pravicovými stranami a sociální demokraté dávají najevo, že se nebrání spolupráci s komunisty po případných vítězných volbách. Zdá se, že tato představa nedává spát čím dál většímu počtu členů ODS, kteří hledají způsob, jak tomuto levicovému tandemu čelit. Jednou z cest je spojení ODS a TOP 09. Strana prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga se ale na případné námluvy netváří nijak nadšeně.
Společně do vlády nebo do opozice
„V přímém přenosu sledujeme líbánky ČSSD a KSČM. Oslabovat v této situaci spolupráci pravicových stran malichernými spory by bylo špatně," myslí si premiér Petr Nečas (ODS). První místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba připomněl, že ODS nabízela spolupráci již před senátními volbami a TOP 09 to odmítla. „Ukázalo se, že to byla chyba," soudí Kuba.
Případná dohoda předpokládá vzájemný klid zbraní, společné kandidátky v některých regionech a případný společný vstup do vlády a nebo do opozice po příštích volbách.
Z TOP 09 ovšem zní obava, že by spolupráce menší pravicové straně spíše uškodila. „Myslím si, že by nám jakékoli spojenectví s občanskými demokraty uškodilo. Lidem vadí jejich napojení na kmotry a my jsme pro ně pravicová alternativa," říká místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Politologové Ladislav Mrklas a Bohumil Doležal se přiklání spíše ke stanovisku TOP 09. Připomínají, že obě pravicové strany na tom dnes nejsou právě nejlépe a když se tonoucí snaží zachránit tonoucího, často se utopí oba.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp