Na stavbách solárních panelů si doktor teologie, bývalý muzejník a politik, který byl v letech 1996 až 1998 členem sněmovny za ODS, vydělal desítky milionů korun, už pod novým jménem Bergman. Svou luxusní vilu z peněz ze solární energie si postavil, snad symbolicky, v ulici Na Slunci.
"Že to bude takto významný byznys, to věděli jen zasvěcenci," prozradil agentuře Mediafax novinář Petr Skočdopole. "Podstata solárního boomu je v tom, že někdo dopředu věděl, jak se připravují podmínky a podle toho se zařídil - a když to podle těch podmínek začalo fungovat, tak na tom už teď jenom vydělává," dodává.
"Já jsem začal dělat tento byznys v malém. Začal jsem stavět fotovoltaické elektrárny o deset let později. Vůbec nevím, že bych mohl mít nějaké vlivné kontakty," odmítá Bergman. Jisté prý ale podle Mediafaxu je, že od roku 2008 mu solární energie zajistila obrat dvě miliardy korun.
Nová identita
Ještě jako Tomáš Květák byl spojovaný s kauzou vytunelované Spolchemie, ale nikdo mu vinu neprokázal. Že by ale změna jména měla být snahou o vyčištění minulosti, Bergman nepřipouští. "S tím jménem jsem si docela užil v dětství a mládí. Proto jsem si řekl, že si zvolím jméno nové," vysvětlil.
Na solárních panelech postavil svůj byznys také přítel herečky Aňi Geislerové - Martin Schenar. Podle médií dokázal díky fotovoltaice vydělat přes miliardu korun. Také v souvislosti s jeho jménem se spekuluje o tom, že na solární energii zbohatl díky informacím od zasvěcených politiků.
Výhodný byznys už od začátku
Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková podala v předchozích dnech trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdí, že za předraženou elektřinu může i stát. Bývalé vedení ERÚ prý totiž stanovilo příliš vysoké výkupní ceny elektřiny ze slunce. Zákazníci, tedy domácnosti a firmy, na její spotřebě kvůli tomu zaplatí až o desítky miliard víc, než by bylo nutné.
Bývalý šéf ERÚ Josef Fiřt ale vinu odmítá a odvolává se na zákonná opatření. Příslušná rozhodnutí úřadu prý byla v souladu s platnou legislativou a snížení ceny o více než pět procent, jak tvrdí Vitásková, prý možné nebylo. Zákon totiž údajně jasně říkal, že meziročně může cena u podpory obnovitelných zdrojů klesnout právě pouze o pět procent. Třebaže v roce 2009 byla příležitost snížit dotované ceny mnohem více, protože výrobcům solární energie významně klesly náklady.
Šli na ruku výrobcům...
Nejen známý glosátor Miroslav Macek je přesvědčen, že celý solární byznys byl špatně nastaven už od začátku. A podle Macka dokonce zcela úmyslně.
"Některé věci mně hlava nebere a nebere. Pokud je faktem, že konkrétní pracovníci Energetického regulačního úřadu (co je náplní jeho práce, má už v názvu) nastavili koncem roku 2005 výkupní cenu fotovoltaické elektřiny na 13 kč za kWh, tedy na desetinásobek (!!!) tržní ceny, jak může dnes někdo (včetně právníků) tvrdit, že jim bude těžké prokázat úmysl poškodit spotřebitele a naopak jít na ruku výrobcům fotovoltaické elektřiny? Vždyť to absurdně nadhodnocené číslo je přece absolutním důkazem," tvrdí někdejší místopředseda ODS Macek, který v kritice ekologických dotací dlouhodobě stojí na pozicích svého někdejšího stranického šéfa Václava Klause.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr