Oranžový hejtman Franc: LIDEM nikdo nevolil, chci předčasné volby

10.02.2013 22:30 | Zprávy

ROZHOVOR O zadlužených nemocnicích, zdražených autobusech i současné vládě si s královéhradeckým hejtmanem a sociálním demokratem Lubomírem Francem povídaly ParlamentníListy.cz.

Oranžový hejtman Franc: LIDEM nikdo nevolil, chci předčasné volby
Foto: tan
Popisek: Královéhradecký hejtman Lubomír Franc

Na co se v Královéhradeckém kraji zaměřujete nyní?
Naše priority jsou stále stejné. Snažíme se rozvíjet všechny důležité oblasti, které jsou pro život regionu klíčové. Jde nám mimo jiné o ozdravení hospodaření krajských nemocnic, zajištění modernizace páteřní sítě krajských silnic či další rozvoj sociálních služeb. Naším velkým přáním je dotažení dálnice D11 do Hradce Králové a stavba rychlostní komunikace dále k polským hranicím.

Nedávno zastupitelé schválili zdražení autobusové dopravy. Navíc kraj zruší některé nevytížené autobusové spoje. Proč tomu tak je a chystají se ještě další změny?
Kraj před dvěma lety spustil integrovaný systém veřejné dopravy. Spoje na sebe díky němu lépe navazují a celým regionem jde na jednu jízdenku cestovat vlakem i autobusem. Kraj nyní musel přistoupit k minimálnímu zdražení kvůli zvýšené sazbě DPH a dlouhodobě se zvyšujícím cenám pohonných hmot. Omezit se pak rozhodl ty spoje, které cestující využívají jen velmi málo. Náklady na dopravní obslužnost činí v krajském rozpočtu jednu z největších položek – přes 600 milionů korun. Nemůžeme tuto částku stále navyšovat, zejména když stát krajům poskytuje čím dále tím méně financí.

Jednáte už s obcemi, aby přispívaly na autobusové spoje, jak je tomu jinde a souhlasí s tím?
V jiných krajích je zcela běžné, že obce na zajištění veřejné dopravy přispívají. V Královéhradeckém kraji zatím byl jejich podíl na financování autobusů minimální. Je nám jasné, že se tento krok nesetká u starostů s nadšením, ale kraj nemá jinou možnost. Jeho povinností je zajistit základní dopravní obslužnost, která je v současné době na vysoké úrovni, ale náklady na ni nelze již dále stupňovat.

Mluví se o zadlužení nemocnic, hlavně v Rychnově a Náchodě, kraj také snížil částku pro nemocnice o 100 milionů. Jak chcete situaci řešit a pomůže kraj finančně nemocnicím se ztrátami?
Kraj samozřejmě zajišťuje, aby zdravotní péče byla pro všechny obyvatele regionu co nejlepší a co nejlépe dostupná. Pro kraj je oblast zdravotnictví prioritou, proto každý rok podporuje síť svých nemocnic asi 200 miliony korun. Obrovské problémy nám způsobuje nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, podle níž dostanou krajské nemocnice o 100 milionů korun méně ve srovnání s předchozím rokem, což je propad o sedm procent. Tento krok je pro jejich ekonomiku likvidační. Nejsou schopné takovou ztrátu nahradit nebo ještě více uspořit na nákladech. Kraj nyní poslal nemocnicím podporu na jejich provoz ve výši 176 milionů korun, ale už dnes je zřejmé, že tato částka nebude stačit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…