Pane prezidente, až příliš tlačíte na pilu, myslí si starosta z Plzeňska. A rozpovídal se dál...

13.10.2013 7:50 | Zprávy

ROZHOVOR Budou starostové a další osobnosti z komunální politiky spolupracovat napříč politickým spektrem? Na to a další aktuální otázky jsme se ptali Pavla Čížka, starosty malého městečka na jižním Plzeňsku Spálené Poříčí, krajského zastupitele a osoby v první polovině kandidátky do parlamentních voleb za TOP 09 a STAN.

Pane prezidente, až příliš tlačíte na pilu, myslí si starosta z Plzeňska. A rozpovídal se dál...
Foto: www.regionpodlupou.cz
Popisek: Pavel Čížek

Myslíte si, že starostové a to nejen  rámci TOP 09, to mají u svých potencionálních voličů "o něco lepší" než ostatní, protože jsou zkrátka vidět a nemohou si dovolit nějaké velké politické kotrmelce nebo skandály?

Ano, starosta či starostka, místostarosta, radní, zastupitel či zastupitelka  není typ občana, který jde přes obec jen do práce, z práce a zbytek doby tráví za plotem či za dveřmi domu. Starosta je pověřen ostatními spravovat za ně veřejné záležitosti dané obce. Proto je v místě známý, dokonale sledovaný, porovnávaný a měl by se podle toho chovat. Zkušenost a zvyky z „komunálního řemesla“ jsou pak pro něj velkou výhodou v každé veřejné funkci. Na druhou stranu starosta nemusí být nijak známý v sousední obci, městě či městečku. Širšímu okolí může být známý jen tehdy, když jsou výsledky jeho práce na obci vidět a všimnou si jich a ocení je i lidé z jiných obcí.

TOP 09 se do nové Poslanecké sněmovny zcela jistě dostane a také vy máte určitou naději, že zasednete do jejích lavic. Pracovalo by se vám lépe s jinými starosty i z jiných stran? Co říkáte tomu, že někteří oblíbení starostové za ODS na kandidátkách vůbec nejsou nebo byli odstrčeni na nevolitelná místa, ze kterých by je dostaly jen preferenční hlasy?

S pracovitými starosty z jakékoliv strany se mi vždy spolupracuje velmi dobře. Jsou zvyklí hledat řešení a ne problémy, jsou zvyklí se dohodnout, jsou zvyklí na problému dlouhodobě trpělivě pracovat. Jsou  realisté, ví, že „nezmění zeměkouli“ za týden. Při debatě s nimi mi stačí problém jen naznačit a hned společně víme, o co jde.

Každá strana, která nedá na kandidátky ty své starosty, kteří se osvědčili v konkrétní práci, ochuzuje sama sebe. V pořadí nevidím velký problém. Strany přece pouze sestavují kandidátky. Po jejich uzavření už je pánem volič s preferenčními hlasy.

Jak se díváte na aktivitu prezidenta Zemana - nepomáhá podle Vás až příliš "svým" zemanovcům?

Prezident Miloš Zeman není v politice „první ročník“, jak jsme říkali na vojně. Zanalyzuje situaci, zjistí, kde je maximum možného a pak jde na samou hranu, aby prosadil svou. Přesně tak naplno podporuje i své zemanovce - SPOZ. Tady si ale myslím, že přílišným „tlačením na pilu“ nedělá dobře ani z hlediska svých zájmů. Jeho strana je nová, konjunkturální, hrnou se do ní různí lidé bez zkušenosti z veřejné práce. Současné a budoucí problémy takovéto strany se panu prezidentovi mohou vymstít. Na rozdíl od SPOZ má velkou výhodu naše hnutí Starostové a nezávislí, kde se většinou rychle domluvíme, neboť není nutné našim členům a příznivcům vysvětlovat, jak se například liší veřejná práce od byznysu.

Co říkáte na nová politická uskupení typu Úsvitu přímé demokracie nebo Hlavu vzhůru?

Obě tyto strany by si měly projít komunální a regionální úrovní a teprve pak by ti, co se osvědčí, měli postoupit výš. Obě strany na to jdou opačně, odshora: prezidentské, senátorské, parlamentní volby.

Úsvit přímé demokracie má v programu některé zajímavé myšlenky, jako je omezení lichvy nebo úměrnost dávek na bydlení. Vadí mi na něm zaměření na jednu osobu a  nesouhlasím s proklamovanými radikálními změnami všeho možného. Razantní a rychlé  změny čehokoliv způsobí většinou víc škody než užitku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…