Pane redaktore, v kauze Rath nejsou chyby! Žalobce ostře utnul spekulace

05.06.2012 8:34 | Zprávy

Petr Jirát, který od pátku dozoruje případ středočeského exhejtmana Davida Ratha a jeho kompliců, je ve stíhání zkorumpovaných politiků jedním z nejostřílenějších státních zástupců v zemi. Na kontě má například pětileté vězení pro bývalého ministra financí Iva Svobodu, či nedávný šestiletý trest pro kolínského starostu. Snad i proto se od začátku objevují spekulace o jeho oprávnění případ dozorovat.

Pane redaktore, v kauze Rath nejsou chyby! Žalobce ostře utnul spekulace
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

„Doteď nevím, co v tom spise je,“ říká na úvod rozhovoru v deníku Právo státní zástupce Jirát a prosí o čas na prostudování Rathovy kauzy. „Dejte mi čtrnáct dnů, snad to do té doby všechno prostuduju,“ věří.

Pak reaguje na spekulace, zda by David Rath neměl být převezen do vazební věznice v Praze, jak už dlouho požadují jeho obhájci. „O tom, kde je obviněný umístěn ve vazbě či výkonu trestu, nerozhoduje státní zástupce, nýbrž soud, případně i ředitel věznice, který by mohl dělat nějaká opatření, kdyby měl třeba přeplněnou věznici,“ distancuje se od rozhodnutí státní zástupce Jirát.

Ten se bezprostředně po oznámení jeho dozoru nad kauzou stal terčem mnoha spekulací ohledně střetu zájmů. Sám však rozhodně popírá spekulace, že by jeho bratr - právník byl spojen s firmou vybírající projektanta na rekonstrukci buštěhradského zámku - tedy stavby, která středočeského hejtmana přivedla "do tepláků". „To jsou takové strašné spekulace a fabulace, že to ani nemá cenu komentovat. Dokud jsem si to nepřečetl v neděli na internetu, tak jsem ani nevěděl, že tam nějaká taková firma figuruje,“ kroutí hlavou Jirát.

Předávání je zcela běžné

Následně se vyjádřil i k otázce, jaký bude osud procesních úkonů, které ve věci ještě před předáním do středních Čech učinilo krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Velmi skepticky se v tomto směru vyjádřil pro ParlamentníListy.cz například ústavní právník Zdeněk Koudelka. Podle Jiráta se již ale objevilo mnoho vyšetřování, kdy se až v průběhu zjistilo, že věc přísluší jinam a následně došlo k naprosto normálnímu předání.

„Pane redaktore, naprosto!" zdůrazňuje velmi hlasitě. „Pořád jsem čekal, že to někdo do médií řekne. Vyplývá to z trestního řádu. A vyplývá to i z vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství,“ říká velmi důrazně. „Ústava říká, že nikdo nesmí být odňat svému soudci, ale neplatí, že nikdo nesmí být odňat svému státnímu zástupci,“ dodává. Taková zásada podle něj není nikde v právním řádu zakotvena.

Nemá tedy obavy, že by předávání případu mezi Ústím a Prahou mohlo vést k námitce nezákonnosti důkazů, zajištěných ústeckými orgány. „Doktorka Bradáčová a její tým jsou tak zkušení státní zástupci, že by si nenechali zneprocesnit důkazy,“ říká v rozhovoru pro deník Právo pražský krajský návladní. 


 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…