Papež kázal o chudobě a proti chamtivosti. A z církve se prý ozvalo...

01.04.2013 7:32 | Zprávy

Český levicový server Britské listy si povšiml tradičního velikonočního poselství Urbi et orbi, které papež František pronesl v neděli ve Vatikánu. Server zdůrazňuje především tu část, ve které odsuzoval „chamtivost, která hledá snadné zisky“.

Papež kázal o chudobě a proti chamtivosti. A z církve se prý ozvalo...
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Papež František zdůrazňuje již od svého zvolení svou starost o chudé lidi a o osoby na okraji společnosti. I ve svém projevu na velikonoční neděli hovořil na toto téma. Jeho přáním prý je, aby velikonoční zvěst naděje a vzkříšení "šla do všech domů a do všech rodin, zejména tam, kde je utrpení největší, v nemocnicích a ve věznicích", upřesnil.

Papež před svým požehnáním Urbi et orbi objel ve svém papamobilu Svatopetrské náměstí a pozdravil se s mnoha věřícími. Snad největší pozornost věnoval invalidnímu dítěti, které opakovaně objímal a líbal.

František se postavil proti násilí

Ve svém projevu papež prosil o mír na Blízkém východě. Požadoval také ukončení násilí v Iráku a v "milé Sýrii", v rodišti Řehoře III., posledního neevropského papeže. Také mluvil o potřebě míru v Africe, zejména v Mali, v Nigérii, v Demokratické republice Kongo, ve Středoafrické republice a v Nigérii.

Jak si všímají Britské listy, papež svůj projev ukončil intenzivním voláním po "míru na celém světě, který je stále ještě rozdělován chamtivostí, která hledá snadné zisky, je zraňován sobectvím, které ohrožuje lidský život i rodinu, sobectvím, které pokračuje v obchodu s lidmi, což je nejrozšířenější forma otroctví v tomto 21. století. Mír celému světu, rozervanému násilím spojeným s pašováním drog a se zločinným drancováním přírodních zdrojů".

Ne všude se papež setkává s nadšením

Ne všude má však trend nastolený novým papežem plné zastání. „Papeže, který hlásá skromnost, si ve Vatikánu náležitě váží, ale jeho tvrdohlavost, že se chce i nadále chovat jako biskup chudých, začíná konzervativní hierarchii, polskou nevyjímaje, stále více dráždit,“ napsal v neděli podle Novinek.cz polský portál natemat.pl, který zároveň informoval o luxusních autech, ve kterých jezdí polští představitelé církve i o palácích, ve kterých žijí.

„Posláním katolické církve je solidarita s chudými. Toto církevní společenství však není žádnou charitativní organizací. Její nejdůležitější rolí je hlásání spásy chudých a evangelia,“ vysvětluje se prý ve velikonoční výzvě věřícím Konference polského episkopátu.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…