Naivní rozněžňování nad hezkými, žluťoučkými penízky by podle MF DNES mohlo působit dojmem, že oba lidé vidí tolik peněz poprvé v životě. Soudní znalci však upozorňují, že takové vyjadřování je typické pro zkušené kriminálníky.
„Rozhodně to nefunguje tak, že radost mají jen nezkušení pachatelé, zatímco ti protřelí berou své skutky rutinně,“ říká pro MF DNES policejní psycholožka Ludmila Čítrková. Odposlechy podle ní často odhalují až bizardní projevy radosti, neboť čím je pachatelů víc, tím expresivněji se projevují.
Psycholog Slavomil Hubálek rovněž upozorňuje, že něžné vyjadřování, byť je zejména mezi muži neobvyklé, je v kriminálním prostředí běžné. „Funguje to na principu obranného mechanismu před agresivitou. Ti lidé podvědomě obracejí své zločiny do opaku, do něžností,“ vysvětluje.
Podle MF DNES jsou důkazem takového podvědomého zněžňování například legendární „kapříci“ fotbalových korupčníků, nebo oslovování pražského primátora Béma s podnikatelem Janouškem jako „mazánek“ či „kotě“.
MF DNES cituje soudního znalce, podle kterého se například brutální násilí a vydírání domlouvalo slovy: „Jiříčku, mám pro tebe prácičku. Je to skládačka, budou to ale jenom kostičky, ne full servis. Tentokrát ale žádná rakvička.“
MF DNES se pozastavuje nad takto něžným vyjadřováním především v případě Davida Ratha, který byl proslulý ostrými verbálními útoky vůči svým oponentům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav