Jejich názory se z logiky věci navzájem také lišily. Jestli se ale v něčem názory bývalých strážců zákona v České republice shodují, tak je to v jejich nízkém mínění o morální čistotě našich politiků.
„Policie by neměla být před lidmi a politiky za blbce, kteří před nimi sklapnou kufry a zůstanou stát venku před dveřmi jako žebráci,“ řekl ParlamentnímListům.cz bývalý elitní „lovec lidí,“ pátrač kriminálky Jiří Dvořáček, který dnes pracuje jako kontraktor v těch nejnebezpečnějších místech současného světa, na Středním Východě.
„Policie by měla v tomto případě dostat výjimku, aby mohla vstoupit s Rathem přímo do zasedacího sálu, nebo by tam s ním měli jít kluci od ochranné služby policie, kteří stejně slouží v Parlamentu, aby střežili naši volenou politickou elitu před útoky lůzy, jak nám obyčejným smrtelníkům s výjimkou předvolebních kampaní říkají, bez ohledu na to, jestli jsou pravičáci nebo levičáci. Za to, za co sedí Rath, by myslím měli okamžitě putovat do krimu čtyři pětiny těchto našich zástupců lidu,“ nedělá si o morální úrovni českých politiků žádné iluze Dvořáček.
Ozbrojený doprovod? Jenom divadélko
Rathův doprovod by ale podle něj, zkušeného válečníka, neměl být ozbrojený. „Je to zbytečné, byla by to jen ukázka policejní arogance a divadélko. Rath není drogový dealer, aby ho musela hlídat zásahovka. Nějaký četník v civilu by ale měl u Ratha pořád být, aby zabránil nějakému případnému předání vzkazu nebo materiálu, který by mohl ohrozit průběh vyšetřování. I když, stejně mají k Rathovi přístup jeho právníci, takže je to stejně jedno. Navíc na Ratha tam bude stále mířit spousta kamer, ten půjde v přímém přenosu i na záchod,“ dodal.
Opačný názor na přítomnost policie má bývalý příslušník protikorupční policie – tedy útvaru- který vyšetřuje Rathovu kauzu- Jiří Hrázký z Ústí nad Labem. „Myslím, že politici do parlamentu policajty nepustí a ti budou muset zůstat potupně před barákem. Ani je nepustí před ten jednací sál. Proč? Dobře si pamatuji ten kravál, co ti mizerové poslanecký spustili, když se projednával nový služební zákon o policii. Tehdy hlasování přišlo sledovat několik četníků, kteří v uniformách, ale samozřejmě bez zbraní, slušně seděli na galerii pro diváky. Ač měli stejná práva jako každý člověk, politici, ti naši zákonodárci, je odtamtud vyhnali, aby nemohli vidět, jak o nich a proti nim hlasují. To bylo tehdy keců o policejním státě! O banánovém státě, o praxi jako někde v jižní Americe. Nemyslím si tedy, že nyní nastane jiná situace, než tehdy,“ míní Hrázký.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš