Politik, politolog i odborář se shodují. Bude hůř, ale řešit se to dá

10.02.2013 19:52 | Zprávy

Česko dosáhlo smutného rekordu. Hranice nezaměstnanosti se posunula na 568 tisíc lidí, tj. přes 10 procent podle staré metodiky. Nová metodika je vůči vládě příznivější, protože vykazuje pouze 8 procent. Do tohoto počtu ale nejsou zahrnuti lidé, kteří ještě nebo už nejsou evidovaní na úřadech práce. ParlamentníListy.cz proto požádaly o komentář politika, politologa a zástupce odborů. A ti mluví o neveselých vyhlídkách...

Politik, politolog i odborář se shodují. Bude hůř, ale řešit se to dá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Redakci zajímalo, v čem spočívá příčina tohoto nepříznivého stavu a jak z něho ven. Stínový ministr financí za KSČM Jiří Dolejš, politolog Vladimír Prorok a odborový předák KOVO Josef Středula tuto situaci okomentovali. Závěr? Bude hůř, ale existují pro to řešení.

Přednost se dává škrtům před rozvojem ekonomiky

„Způsobů, jak měřit nezaměstnanost, je celá řada, ale jestliže vláda ve svých zprávách akcentuje ty ukazatele příznivější, tak je to jen mediální taktika. Současná nezaměstnanost je rekordní, a to včetně té nevykazované skupiny, protože k tomu je třeba přičíst ty lidi, kteří nejsou evidováni na úřadu práce.

Další věc je, že vláda přiznává, že nezaměstnanost v tomto roce ještě poroste. Podniky, které se dostaly do problémů se svou konkurenceschopností či lépe hledání způsobu, jak přežít, dosahují snižování nákladů za cenu práce. A tedy včetně propouštění a omezování pracovních úvazků. Takže to bude mít tendenci růst," řekl komunistický poslanec Dolejš.

Hlavní příčina ale, podle něj, spočívá v nedostatečném ekonomickém růstu, kdy vláda primárně dává přednost konsolidaci veřejných financí, a to způsobem, který jednak podvazuje ekonomický růst, ale hlavně, který může do budoucna zkomplikovat i oddlužování, protože i k tomu je zapotřebí určitý ekonomický výkon.

Do rozvoje ekonomiky je nezbytné zapojit stát

To, že je u nás vývoj ekonomiky horší než ve srovnatelných zemích, podle Dolejše ukazuje, že na tom má významný podíl i česká vláda. Že to není jen závislost na nějaké objektivní skutečnosti, jako je například krizový cyklus, který přichází a odchází, jak říkal končící prezident Klaus, stejně jako chřipka. Má na tom svůj podíl vláda se svou hospodářskou politikou.

Kroky k nápravě vidí Jiří Dolejš proto ve dvou rovinách – krátkodobé a střednědobé. V krátkodobém horizontu je podle Dolejše třeba se věnovat úřadům práce, protože tam lze vytvořit podle něj určitý polštář proti tvrdým dopadům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…