„Vzhledem k rizikům, která představuje mizerně zabezpečený bankovní sektor v ČR, doporučujeme všem příznivcům (i odpůrcům) neprodleně VYBRAT VEŠKERÉ FINANČNÍ PROSTŘEDKY ZE VŠECH VAŠICH BANKOVNÍCH ÚČTŮ. Podle určitých informací bylo nedávné znepřístupnění některých bankovních služeb pouze testem a varováním pro běžné občany, kteří si ve své naivitě uložili do bankovních institutů své finance. Útoky na bankovní sektor se s velkou pravděpodobností budou stupňovat, cítíme tedy povinnost informovat o bezpečnostním riziku, které pro vaše úspory představuje jejich přítomnost na bankovních účtech. Žádáme média, skupiny i jednotlivce, aby o této možnosti informovali co možná nejvyšší počet lidí. Peníze v bance nejsou v bezpečí, vyberte si je rychle zpět.
Toto není planý poplach nebo výhružka. Toto je varování o možném nebezpečí pro každého člověka, který disponuje účtem v bance,“ to je výzva, kterou lze již několik dní najít na sociální síti facebook, na zdi hactivistické skupiny Anonymous. Objevila se však i v zahraničí, nejčastěji v angličtině, na serveru Youtube.
I přes hrůzu z toho, co by mohlo v reálu v důsledcích takového jednání nastat, pokud by lidé této výzvy uposlechli, se nabízí otázka, zda by si měli lidé opravdu začít vybírat své vklady z bank, aby o peníze nepřišli?
„Dle mého jde o snahu zpanikařit obyvatelstvo, které by skutečně mohlo vzít pod náporem takovýchto informací frontálním útokem banky. A tady je nutno říci, že i zdravá banka by pak nemusela tento nápor ustát. Podle mě jsou takovéto zprávy skutečně již na hranici trestného činu šíření poplašné zprávy – i když jsem ekonom, nikoli právník. Ty dopady by totiž byly naprosto fatální,“ sdělila ParlamentnímListům.cz finanční analytička Markéta Šichtařová.
Lidé se hromadně ptají, zda i u nás nehrozí měnová reforma
Jak dodala, to, že se takovéto nálady mezi obyvatelstvem objevují, pozoruje však i ona sama. Každý den jí prý přichází řada emailů, v kterých se jí lidé dotazují, zda nemůže dojít k devalvaci měny či podobnému jevu jako v padesátých letech minulého století – tedy měnové reformě. K obavám je vede současná situace na Kypru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová