psali jsme: Odboráři Nečasovi: Už nežertujte. Na akci bylo téměř prázdno
Ukradení odboráři
„Odboráři jsou mi ukradení. Nesleduju to, tak to nemůžu ani komentovat," uvedl jenom stručně poslanec TOP 09 Daniel Korte.
Čtěte také: Demente, dostaneš do držky, píší poslancovi. Řekl, že odbory jsou lůza
„Demonstrace, v čele které kráčel nejvysmátější důchodce ČR Vladimír Iljič Špidla, ta řekla lidem víc než sto mých komentářů. A skalní odboráři, tak ti jezdí jen o víkendu a za příplatek," vysmál se odborům nezařazený pravicový poslanec Michal Doktor.
Psali jsme: Poslanci ODS někdo hrozí likvidací. Za to, co řekl o odborářích
Podle premiérova poradce pro lidská práva Romana Jocha odbory touto akcí občany neoslovily, neboť nebyly s to jim ukázat, že tímto by se jejich život jakkoli zlepšil. „Ani to nejde. Takovou akcí se život občanů nezlepší ani o milimetr, občané to vědí, a proto odbory po zásluze ignorovali," dodal Joch.
Demonstracemi se korupce neomezí
„Věřím, že většina lidí, že demonstrace nejsou řešením. Řešením jsou konkrétní, postupné kroky, jako je novela o zadávání veřejných zakázek," míní místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.
Čtěte také: Poslanci pravice o odborářích: Nenávistná lůza
Podobný názor má i její stranický kolega, místopředseda TOP 09 a poslanec Pavol Lukša. „Lidé už možná mají dost výkřiků na náměstích. Těmi se korupci, proti které se demonstrace konala, zamezit nedá. Je potřeba konkrétních opatření, jako je například nově schválený zákon o veřejných zakázkách," řekl Lukša.
Rádoby demonstrace
Rozpaky vyvolala akce i mezi levicovými politiky. „Takové rádoby demonstrace k ničemu nevedou a lidé, na rozdíl od některých odborářů, to vidí," zkritizoval odbory poslanec ČSSD Stanislav Křeček.
Čtěte také: Profesor Valtr Komárek: Češi umí žít chudě, do ulic se nehrnou
Předseda KSČM Vojtěch Filip přikládá malou účast na akci jistému sólování odborů a špatné organizaci. „Malá účast na demonstracích je dána nízkou mírou koordinace organizátorů s ostatními občanskými iniciativami a politickými stranami. Individuální akce nemohou přinést dobrý výsledek," řekl serveru ParlamentníListy.cz šéf komunistů.
Sledujeme téma Odbory
„Musím říct, že mě to mrzí. Důvodů vidím více. Protestní proudy nejsou akčně sjednoceny, akce jsou roztříštěné v čase, místě i tématu. Odborové hnutí je v Česku fragmentované a občané v něm jsou málo zapojení. Mezi lidmi je značná apatie a nedůvěra v jejich vliv na změny, ale i pohodlí a čekání, že jejich problémy vyřeší za ně někdo jiný. Svou roli sehrává i strach a pravicová propaganda podporovaná řadou médií. Chybí důvěryhodná a přirozená autorita. Důležitý je i nezájem mladých o politiku," zamyslel se poslanec KSČM Miroslav Opálka.
Výzvu ponese Zaorálek
Odboráři připravili výzvu pro poslance. Požadují zřízení parlamentní komise, která by na vyšetřování korupčních afér dohlížela. Petice byla předána místopředsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD. Zaorálek pak řekl, že v principu snahu odborů o dohled nad vyšetřováním korupce podporuje a přislíbil, že o návrzích bude hovořit nejen ve vedení sněmovny, ale předloží je přímo sněmovně i svému poslaneckému klubu.
Čtěte také: Odboráři slibovali vládě horký podzim. Generální stávka ale nebude
Asociace samostatných odborů má podle svého vedení asi 200 tisíc členů a zastřešuje 14 odborových organizací. Patří mezi ně například Odborové sdružení železničářů či Lékařský odborový klub. Akci podpořili i aktivisté z organizace ProAlt, šéfka zdravotnických odborů či ekonomka Ilona Švihlíková.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík