Prezident Václav Klaus dal najevo, že nesouhlasí se vznikem tzv. eurovalu a odmítá ji podepsat, čemuž tleská např. kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková (Suverenita). Mnozí jiní za to Klause kritizují. Právník Zdeněk Koudelka je toho názoru, že tak činí neoprávněně, protože prezident jen využívá prostor, který mu dává Ústava.
Ústavní soud není všemocný
V této souvislosti se někdejší poslanec vymezuje i vůči výtkám těch, kteří poukazují na apel Ústavního soudu ČR. Když soud rozhodoval o Lisabonské smlouvě, uvedl též, že by prezident měl ratifikovat smlouvy bez zbytečného odkladu. Toto vyjádření však pro prezidenta není závazné, protože Ústavní soud může závazné rozhodnutí vydat pouze v té věci, kterou mu předloží někdo jiný. A soud v tu chvíli rozhodoval o Lisabonské smlouvě, ne o pravomocech prezidenta.
Celý text ZDE
"Sjednání i ratifikace mezinárodní smlouvy jsou právem prezidenta. Ústava při uzavírání mezinárodních smluv předpokládá spolupráci prezidenta a předsedy vlády, praxe pak i Ministerstva zahraničí. Je však vhodnější, aby prezident svůj nesouhlas projevil již odmítnutím sjednat smlouvu, ne až při ratifikaci. Pokud někdo chce, aby prezident neměl právo ratifikace mezinárodních smluv, musí změnit Ústavu. Do změny Ústavy platí, že mezinárodní smlouvy ratifikuje prezident," uzavírá Koudelka.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp