Získané peníze budou podle Lohynského investovány do tvorby nové a obnovy nynější vodohospodářské sítě a do fondu, kde se shromažďují peníze na budoucí stavbu nové čistírny odpadních vod.
"Na obnovu vodovodní infrastruktury by mělo každý rok jít deset procent, Praha ale dává jen tři procenta, takže propad je značný," uvedl radní. Průměrné stáří pražské vodovodní sítě je 40 let, kanalizační sítě 52 let. Poruchovost je častá. "Aby se tento stav změnil, je třeba ročně obnovit více než 50 km sítě oproti stávajícím necelým 20 kilometrům," doplnil.
Postup zvyšování vodného a stočného určuje smlouva mezi pražským magistrátem, Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady PVK a PVS.
Veolia Voda, největší vodohospodářská společnost na světě
PVK zásobují vodou přes 1,24 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu. PVS je správcem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město. To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. PVK za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury platí Praze nájem.
Praha chce převzít asi desetinu vodohospodářské infrastruktury od společnosti Veolia, od listopadu 2013 by chtěla provozovat vodní zdroje v Káraném a Želivce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk