Podle autorů krátkých snímků jsou dnes představy mladých lidí o totalitních režimech velmi zkreslené. "Do mladých se to musí pumpovat hodně intenzivně. Musí tomu být stále vystaveni a musíme dělat vše proto, aby současné zlo mělo co nejmenší šanci," myslí si výtvarník Krištof Kintera.
Popíračům holocaustu nebo neonacistům by se videa měla pouštět povinně
Současné zlo prý spočívá v tom, že mnoho lidí zlehčuje osudy obětí totalitních režimů. Objevují se i takové názory, že k podobným událostem vůbec nedošlo. "Například popíračům holokaustu nebo lidem, kteří se dnes hlásí k nacismu, by se tato videa měla pouštět povinně," řekl Kintera serveru iDnes.cz. Připustil, že pro "nácky" by natočil video, které by bylo mnohem edukativnější.
Hlavním hrdinům krátkých snímků je dnes přes devadesát let. Podle dalšího z režisérů výtvarníka Marka Thera se tak podařilo zachytit jejich příběhy dříve, než odejdou.
Jeden z příběhů se týká Leopolda Färbera, který se celý život věnoval skautingu. Výtvarník Michal Pěchounek proto natočil snímek tak, že je Färber obklopen mladými skauty. Chtěl tak zachytit životní radost, která z tohoto člověka stále čiší i přes útrapy, které na něj za minulého režimu čekaly.
Lidé i po letech detailně vyprávěli o svých osudech
Nejstarším člověkem, který převezme ocenění za příběh, co by neměl upadnout v zapomnění, je 94letý Josef Holec. Navzdory věku mu nedělalo problémy souvisle a detailně vyprávět svůj příběh na kameru. Podobnou zkušenost měli režiséři i s ostatními hrdiny.
Portréty budou trvat kolem tří minut. Tvůrci se snažili zachytit především základní myšlenku vystihující konkrétní osobnost.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe