Přiznání známých politiků: Miliardy se vyhazují za kraviny

01.10.2012 6:23 | Zprávy

Dotace z Evropské unie jsou v podstatě danajský dar. Nadělají často víc škody než užitku. Kraje, města i obce, aby dosáhly na peníze z Bruselu, budují často zbytečné věci místo těch, které by jejich občané skutečně potřebovali.

Přiznání známých politiků: Miliardy se vyhazují za kraviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

„Nemůžete dostat peníze, na co chcete, ale na to, co si myslí stát a Evropská unie, že je správné. A pak se staví neskutečné kraviny,“ řekl pro ParlamentníListy.cz senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. „Dotace jsou zlotřilost,“ potvrdil i exhejtman Libereckého kraje Petr Skokan. Komunální politici se shodují: Kdyby nám dali peníze bez podmínek, my bychom sami nejlépe věděli, co s nimi.

Šikovné firmy školí, až se uškolí

Primátor Teplic upozorňuje, že už dlouho říká, že dotace je sprosté slovo, ne-li trestný čin. Nejhorší jsou podle něj dotace na tak zvané lidské zdroje. „Za to se utrácejí miliardy. Peníze shrábnou šikovné firmy, které narychlo vzniknou, a pak školí, až se uškolí,“ říká s nadsázkou Kubera. Dodává, že kdyby stát nebo kraj měl na takové věci dávat vlastní peníze, hodně by si rozmyslel, jestli bude stavět nějaké nesmysly. „Kdyby byly dotace jen do třiceti procent, nikdo by nevymýšlel blbosti,“ je přesvědčen komunální politik a senátor. „Místo dotací by se měly dát peníze přímo obcím, aby si s nimi udělaly, co chtějí. Ale vymyslelo se šestadvacet operačních programů, aby se tam všechno vešlo, ale správný postup by byl, aby byly všechny tyto peníze určeny na infrastrukturu. Šly by do komunikací, a to by vyvolalo efekt dalšího rozvoje regionů,“ dodává Kubera.

Systém dotací ničí a omezuje

„Systém jakýchkoli dotací na všech úrovních ničí a omezuje,“ myslí si i politolog Stanislav Balík. Týká se to peněz, které jsou závislé na někom jiném, na vypsaných projektech, o nichž se rozhoduje někde jinde. „Aby samosprávy získaly peníze, někdy budují nesmyslné projekty,“ podotýká politolog.

Také sociolog Oldřich Zajíc soudí, že by regiony neměly investovat do projektů jen proto, že je na ně vypsaný nějaký grant, protože kvůli nutnému kofinancování, byť většina prostředků přijde z Bruselu, musí také vynaložit nějaké peníze, které pak chybějí jinde. „Alfa a omega by mělo být efektivní vynakládání prostředků,“ je přesvědčen Zajíc.

Muselo se spojovat nespojitelné

Poslanec za Věci veřejné Petr Skokan, který má bohaté zkušenosti ze samosprávy, protože léta byl starostou České Lípy a libereckým hejtmanem za ODS, vysvětlil, že některé regionální operační programy, na něž jdou peníze z evropských strukturálních fondů, si kraje stanovovaly samy. „Evropská unie dala hodně široký rámec pro jejich čerpání, jenže současně stanovila, že dotace mohou být čerpány v rámci území, které mají mít nejméně milion obyvatel. To bylo nešťastné, protože naše kraje jich mají často méně. Musely se tedy sdružit do tak zvaných regionů soudržnosti (NUTS) a musely se dohodnout na stejných tématech čerpání z operačních programů,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz postup Petr Skokan. A tady prý nastal kámen úrazu, protože jednotlivé kraje měly obvykle úplně jiné problémy a tedy i potřeby. „V NUTS Severovýchod byl spojen Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, které byly diametrálně odlišné v řadě oblastí – zaměstnanosti, cestovním ruchu, zdravotnictví, školství. Začali jsme přemýšlet, jaká kritéria vytvořit, abychom všichni mohli čerpat rovnoměrně,“ popisuje porodní bolesti při stanovení priorit, na které poplynou dotace. A přiznává, že někdy se vymyslely „ne zcela praktické věci“.

Evropské dotace stejně pocházejí z českých korun

Znamená to, že by mnohé věci, na které se promrhaly zbytečně obrovské sumy, bez dotací z Evropy vůbec nevznikly? „Ono by se hlavně vůbec tolik nestavělo,“ je přesvědčen Skokan.

Ale komunální politici upozorňují, že jde vlastně o peníze, které nejdříve Česká republika pošle do Bruselu a pak je formou dotací dostává zpátky. „Jenže podmínky jejich čerpání si evropští úředníci nastavují sami, a to tak, že vždycky se dá najít nějaký problém, takže se část peněz neproplatí. Zůstanou v Bruselu a pak se vypíší další dotační programy. Takhle ty peníze Brusel otočí několikrát,“ vysvětluje teplický primátor. „Ti nahoře musejí prokázat, že jsou k něčemu užiteční,“ říká Skokan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…