První poločas mají za sebou lidé starší 35 let ve svém rozhodování o tom, zda vstoupit, nebo nevstoupit do druhého pilíře důchodového systému, klíčového prvku reformy z dílny exministra Jaromíra Drábka. Čas na rozhodování má tato věková kategorie do konce června. Penzijní společnosti počítají, že s blížícím se termínem bude přihlášek rapidně přibývat, a stále se nevzdávají optimistického odhadu půl milionu klientů k tomuto datu. Během prvních tří měsíců se jich ale rozhodlo připojit k druhému pilíři žalostně málo.
Za leden a únor je registrováno celkem 13 504 účastníků, přesná čísla za březen ještě nejsou známa, ale ani během něj zájem příliš nevzrostl. „Pro mě to není nic překvapivého. Od začátku říkám, že druhý pilíř není penzijní reforma, ale pareforma. Parametry nejsou dobře nastaveny, nikoho nic nemotivuje do druhého pilíře vstoupit. Naopak je tam celá řada omezení zejména s ohledem na současnou ekonomickou situaci ve světě. Vstupovat do druhého pilíře bych nazval skoro vazalstvím,“ říká pro ParlamentníListy.cz majitel portálu bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.
Z chyb Slováků, Maďarů a Poláků jsme se nepoučili
Za další nevýhodu považuje pravidla pro vyplácení peněz v době důchodu, kdy si člověk nemůže vybrat peníze najednou, dokonce ani ta dvě procenta, která si spořil ze svého. „Vůbec jsme se nepoučili z toho, jak se to vyvíjelo na Slovensku, v Maďarsku nebo v Polsku. Jen se stanovila nižší procenta, ale jinak se opakují stejné chyby. Je to produkt, který by byl možná in před deseti lety, ale dnes už je nezajímavý,“ tvrdí Patrik Nacher, jenž po vystudování Vysoké školy Bankovní institut proslul především jako dlouholetý bojovník proti bankovním poplatkům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník