Od ostatních ultralehkých letadel se vyvíjený stroj bude lišit tím, že jeho pohon bude optimalizován na vyšší rychlosti, než je v kategorii obvyklé. Pohonná jednotka dá letadlu vlastnosti tryskového letadla. Letoun bude mít rozpětí osm metrů, dlouhý bude jen o metr míň a dosáhne rychlosti kolem 300 km/h. Letoun je skoro celý z tenkých, uhlíkových kompozitů (materiály pevnější než ocel), přitom ale lehké jako plast.
„O takovém pohonu bychom nemohli uvažovat bez dynamicky se rozvíjející oblasti sportovních motocyklů a jejich motorů. Dnes existují motocykly s lehoučkým motorem, který však má obrovské otáčky a výkon. Takové motory se pro letecké použití přímo nabízejí,“ řekl ČT doktor Theiner.
Nenápadný projekt
V samém počátku nápadu šlo o diplomové práce studentů. Později pak škola získala na realizaci projektu grant ministerstva průmyslu a obchodu. S vysokou školou se na projektu podílí i dvě firmy výrobce kompozitních dílů, ze kterých bude letadlo postaveno. Vzlétnout by první ultralehká stíhačka mohla už v roce 2014.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno