Ústavní systém České republiky je postaven na úzkém propojení moci výkonné s mocí zákonodárnou. Podle Ratha tedy nejde o dva samostatné a nezávislé pilíře rozdělení moci ve státě. Aby se nastolila rovnováha a aby obě moci byly na sobě nezávislé, předložil Rath Poslanecké sněmovně novelu Ústavy ČR.
Sněmovna by podle Ratha nemohla hlasovat o nedůvěře vládě
David Rath na svých stránkách popisuje, že jeho novela z velké části mění pravomoci prezidenta a také vyřazuje možnost Poslanecké sněmovny, aby iniciovala hlasování o nedůvěře vládě.
„Na druhou stranu z důvodu udržení rovnosti systému brzd a protivah bude mít Poslanecká sněmovna možnost odvolat konkrétního člena vlády, a to kvalifikovanou většinou třípětinovou většinou svých hlasů,“ vysvětluje Rath.
Vláda bude odpovědná jen prezidentovi
Vláda ale bude odpovědná pouze prezidentovi. Nebude tedy odkázána na důvěru Sněmovny a ta naopak přestane být „automatem na zvedání rukou“ dle pokynů vlády.
Prezident by jako vrcholný představitel výkonné moci řídil zasedání vlády. Jmenoval by a odvolával členy vlády. Podle Ratha by se tak na ministerská místa dostali skuteční odborníci. Ti by pro své zákony museli hledat podporu u jednotlivých poslanců. Zákony by se tak neodhlasovaly jen díky tomu, že má vláda ve Sněmovně většinu.
Soudce by jmenovala Poslanecká sněmovna a Senát dohromady
Změnou by bylo i jmenování soudců obecných soudů a Ústavního soudu. Rozhodovaly by o tom společně Poslanecká sněmovna a Senát. Tím by prezident měl jen tolik pravomocí a byl skutečným vládcem, ne neomezeným patriarchou.
Rath očekává, že se jeho návrh zákona setká s bouřlivou reakcí a těší se na to.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe