Romové mají všichni titul. Kdyby byla univerzita na dávky, míní kandidát na senátora

10.09.2012 4:53 | Zprávy

„Co se týče získávání dávek jsou cikáni mistři světa,“ myslí si občanský demokrat Jaroslav Zeman. Majitel nejstarší továrny vyrábějící dřevěné hračky v Evropě Detoy a starosta Albrechtic v Jizerských horách se rozhodl kandidovat do Senátu za Jablonecko a Semilsko poté, co rozzuřený Rom napadl jeho místostarostku Annu Kuřátkovou kvůli sociálním dávkám.

Romové mají všichni titul. Kdyby byla univerzita na dávky, míní kandidát na senátora
Foto: Archiv
Popisek: Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler a podnikatel a kandidát ODS do Senátu Jaroslav Zeman

„Nechci se mýlit, ale myslím, že nedostane ani podmínku,“ domnívá se. Chce zpřísnit podmínky pro vyplácení dávek. Nelíbí se mu ani v současnosti tolik diskutované zvyšování daní. „Jsem z toho zoufalý. Čím víc děláte, tím vás více zdaní. Všechno roste, úředníků je čím dál víc. A přitom vidím své lidi v potu tváře makat, kteří dřou na tenhle šílený systém. Proč zvyšovat daně. Ať se sníží státní správa,“ myslí si.

Útok na místostarostku Albrechtic: Profackoval ji statný Rom

Vstup Jaroslava Zemana do vyšší politiky podle něj zapříčinil incident, který se odehrál v listopadu loňského roku v jeho Albrechticích. Agresivní skupina Romů se u místostarostky Anny Kuřátkové dožadovala vydání dávek patřících ženě, které se předtím zřekli. Statný Rom drobnou ženu profackoval, po manželovi, který jí přišel na pomoc, házel agresor špalky a palety. Jádrem sporu byla jedenačtyřicetiletá nesvéprávná žena trpící schizofrenií.

Rodina se jí vzdala. Opatrovnictví nad ní převzala obec, stát poté přidělil ženě dávky ve výši 4 tisíce korun měsíčně, zpětně dostala důchod ve výši 60 tisíc. Peníze byly uloženy na účet, který spravovala právě Kuřátková. Spor o peníze odstartoval násilí.

„Její rodina to vyhodnotila tak, že se z duševně nemocné ženy stane výrobní prostředek. Bez peněz ji nechtěli, s penězi už ano,“ komentoval Zeman.

„Nyní to vypadá, že ten útočník nedostane ani podmínku,“ sděluje nejnovější pokračování případu. Tato událost ho nakonec přiměla k tomu, aby kývl na nabídku jablonecké ODS, aby kandidoval do Senátu.

Cikáni se nemají povalovat u baráku, ale jít makat

Zeman navrhuje zvýšit počet hodin veřejných služeb. „Cikáni se nemají povalovat u baráku, měli by chodit makat jako všichni ostatní minimálně 100 hodin měsíčně. Je úplně proti přírodě, když ti co nedělají, mají více peněz než ti co pracují,“ uvádí. Jako majitel fabriky ví o čem mluví. Dělnice v jeho Detoe berou měsíčně deset tisíc čistého. Víc jim dát nemůžou, protože konkurují Číňanům, a tam je pracovní síla mnohonásobně levnější.

„Ať hlavně dělají, třeba zametají listí. Pak můžou dostat i více než je minimum, ale naučme je nějakým pravidlům. Střední generace cikánů nedělá a dělat nebude, mladí to vidí a také nepracují. A ti staří, kteří dříve pracovat museli, už odcházejí,“ hodnotí Zeman.

Zaměstnal stovku Romů. Dobře pracovalo pět

Seženou ale Romové práci? „Já s tím mám zkušenosti. Za dvacet let jsem ve fabrice zaměstnal asi stovku cikánů. Asi pět opravdu kvalitně pracovalo, ale stejný počet byl odsouzen za nějaké krádeže u nás. Zbytek je schopen chodit do práce 14 dní, maximálně tři měsíce,“ upozorňuje. „Loni jsme tam měli kotelníka mladého cikána. Nebyl to zlý kluk, ale třikrát týdně jsme mu volali, jestli přijde do práce. V zimě když je minus dvacet pak nevíte, jestli zmrznete, nebo ne. Po třech měsících jsme ho museli dát pryč. Neměl prostě v sobě pracovní návyky,“ popisuje.

Nejhorší podnikatel je státní úředník. Podniká s cizími penězi

Svými argumenty se přibližuje požadavkům starostů ze Šluknovského výběžku, kteří ve svém desateru kritizují demotivující systém sociálních dávek a kšeftování s bydlením. Příspěvků na bydlení využívají či spíše zneužívají někteří podnikatelé, kteří pronajímají byty za vysoké sumy sociálně slabým, protože vědí, že oni dostanou na bydlení peníze od státu. Zeman viní v tomto případě nejvíce státní úředníky. „Nejhorší podnikatel je státní úředník. Podniká s cizími penězi - to se to rozdává,“ míní Zeman.

Nový fígl s otcovstvím

K Zemanovým názorům si přisazuje i Karel Dlouhý, šéf jablonecké ODS. „Máme tady už druhou generaci Romů, která nepracuje a naučila se žít na sociálních dávkách,“ konstatuje a uvádí nejnovější fígl jak přijít k penězům. „Když se jim má narodit dítě, tak neurčí správného otce, ale o generaci či dvě staršího. Počítají s tím, že dítě bude v budoucnu zajištěno vdovským důchodem. Jsou vždycky o krok vpředu před úředníky, kteří vytvářejí zákony,“ vysvětluje Dlouhý.

Co se týče dávek jsou cikáni mistři světa

Na neuvěřitelnou vynalézavost Romů při získávání sociálních dávek poukazuje i Zeman. „Co se týče dávek jsou cikáni mistři světa. Jsou sice většinou nevzdělaní, ale kdyby byla Vysoká škola sociálních dávek, tak ji všichni bez problému mají,“ tvrdí. „Totálně chybí systémové řešení. Nikdo nemá odvahu otevřeně problém pojmenovat. Existuje systém skupina lidí, kteří ho prokazatelně zneužívají,“ vměšuje se do debaty jablonecký primátor Petr Beitl, který přišel Jaroslava Zemana také podpořit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…