Schwarzenberg zavzpomínal na dobu, jak fungovaly vztahy prezidenta Václava Havla s ministrem zahraničí. „Velice dobře, když byl ministrem zahraničí Jiří Dienstbier. Byli to staří kamarádi z disentu, takže si rozuměli a dokázali se domluvit. Podobné to bylo, když na ministerstvo přišel Josef Zieleniec. Jeho prvním náměstkem byl totiž Saša Vondra, který měl naprostou důvěru Václava Havla, takže i tam to klapalo. A potom to bylo různé. Za Kavana to bylo samozřejmě komplikované,“ popsal.
Podobně komplikované vztahy měl Schwarzenberg s Havlovým nástupcem, Václavem Klausem. „Vlastně jednou věcí byla čas od času jména nějakých velvyslanců… A řekněme, zásadně moje proevropské postoje. Jak je nechvalně známo, pan prezident Klaus byl velice kritický vůči Evropě. Což potom vytváří obtížný pracovní vztah,“ uvedl v rozhovoru.
Největší spor nastal u jména Jindřich Forejt. „Já jsem říkal, že do Vatikánu, civilizované evropské země, se posílají starší diplomati, kteří mají jistou důstojnost, věk, zkušenosti. A nikoli někdo jako Jindřich Forejt, kdo na žádném diplomatickém postu v životě nebyl,“ vysvětlil Schwarzenberg. A jak jeho jmenování odůvodňoval Klaus? „Že ho chce,“ říká ministr zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh