Mladí lidé, kterým je dnes 30 a méně let, se zřejmě dočkají důchodu ve výši pouhých 6 a půl tisíce korun. „Stát jim prostřednictvím druhého pilíře může pomoci,“ vysvětlil Svoboda v pořadu Hyde Park na ČT 24. V souvislosti s tím ale stát kritizuje za to, že veřejnosti poskytl příliš málo informací. „Lidé se musejí všechny informace a zákonitosti hledat. A to je dle mého názoru špatně,“ soudí.
Nejasnosti a spory panují ohledně zásadní otázky, a to, komu se vlastně vyplatí do druhého pilíře vstoupit. „Když vyjdeme z ekonomických propočtů, je výhodný prakticky pro každého, komu je 35 let a méně, bez ohledu na jeho mzdu. Čím je člověk mladší, tím menší plat potřebuje, aby pro něj druhý pilíř byl výhodný,“ upřesnil Svoboda.
Lidé by měli mít možnost z pilíře vystoupit
Upozornil také na nepříliš optimistické vyhlídky do budoucna. Důchodový účet České republiky se už od roku 2008 pohybuje v deficitu a šance, že se situace zlepší, jsou podle jeho názoru mizivé. „Až budou odcházet silné ročníky, tak na ně bude vydělávat nepoměrně méně lidí, než kolik přispívá na důchody dnes,“ podotkl.
Přesto druhý pilíř není podle jeho názoru zcela ideální, a kdyby měl tu možnost, změnil by tři věci. „Určitě bych zavedl možnost vystoupení,“ reagoval na další častou kritiku, že se lidé vstupem do tohoto pilíře zavazují na desítky let dopředu, aniž by měli možnost od toho později ustoupit. Tuto možnost by podle jeho odhadů sice využilo pouze procento lidí, ale i tak by měla existovat.
Kroky opozice lidi o peníze nepřipraví
Za druhé by ocenil nastavení základní strategie, kterou by si klient mohl zvolit, jako je tomu například ve skandinávských zemích. A konečně za třetí by prý neváhal druhý pilíř udělat povinným pro všechny, kterým je méně než 40 let. „Tento návrh byl nadnesen, ale bohužel se na něm politici neshodli,“ dodal Svoboda.
Druhý pilíř velmi hlasitě kritizuje i opozice, která dokonce prohlašuje, že jej změní, či dokonce zcela zruší. „Lidé vstupují na základě platných zákonů. Žijeme v právním státě, proto se nemůže stát, že by lidem peníze znárodnili či cokoliv podobného,“ uklidňoval. Nicméně připustil, že ke změnám možná skutečně ze strany opozice dojde. Lidé se ale podle Svobody nemusí bát, že by o své peníze přišli.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem