Možnost připlatit si za lepší či samostatný pokoj a za nitrooční čočky. O ostatní nadstandardy, jako vybrat si za poplatek lékaře, příliš zájem není. „Většina lidí si nevolí lékaře a pokud ano, tak přes známosti,“ vysvětluje neúspěch zavedení nadstandardů ředitel pražské vinohradské nemocnice Marek Zeman.
A známost není jediná věc, která může za nezájem. Roli může hrát i to, že si tento krok nepřejí sami lékaři, kvůli čemuž některé nemocnice ani výběr lékaře nenabízejí. Mohou mít totiž strach ze závisti kolegů. Další důvod je pak ještě zištnější. Pokud by totiž vše zůstalo při starém, lékaři by se nemuseli dělit s klinikou, nebo „všimné“ danit. Třetím důvodem je navíc fakt, že jsou pacienti zatím zdrženliví, celý systém možná shodí Ústavní soud.
„Věřím, že až Ústavní soud o nadstandardech rozhodne, tak se rozšíří možnosti a s nimi i zájem lidí,“ míní pro MF Dnes ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.
Podle člena komise pro zdravotnictví České asociace pojišťoven Josefa Jelínka je nejdříve nutné stanovit množinu toho, co se neplatí z veřejných peněz a pak dát cenovku tomu, za co si pacienti mohou sami připlatit. To se však mimořádně těžko prosazuje, vzhledem k tomu, že jsme desetiletí zvyklí mít zdravotnictví zadarmo.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno