Skrytá pravda o ODS: Začalo to už za komunistů, končí to Kalouskem

09.05.2013 4:44 | Zprávy

Značka ODS je z marketingového hlediska mrtvá, řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pravicový sociolog Petr Hampl. Podle něho by předseda ODS Petr Nečas pravici v ČR nejlépe prospěl tím, že by ODS co nejrychleji rozpustil. TOP 09 je podle něho moderní levice obamovského typu.

Skrytá pravda o ODS: Začalo to už za komunistů, končí to Kalouskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Petrem Nečasem ve sněmovně

Hampl obšírněji vysvětlil, proč je značka ODS nyní již mrtvá. V marketingu podle něho zánik značek není situace vůbec neobvyklá: „Stane se vám, že se vám nepovede nějaký produkt, či více produktů za sebou a zjistíte, že značka Trabant je taková, že se vám spíše vyplatí založit novou firmu. To je běžný postoj, že se v případě neúspěchu nějaké značky raději založí nová firma. ODS je značka, která nemá žádnou perspektivu, nikdo ji nechce a nikdo ani nemá žádnou vizi, jak ji revitalizovat. A je otázka, kdyby to někdo chtěl udělat, kolik by to stálo peněz, energie a zda by to vůbec stálo za to.“

Velmi špatný marketing ODS

Smrt značky ODS má podle Hampla hlubší kořeny a příčiny. Podle něho je nutné kalkulovat s tím, že politické rozhodování lidí je velice povrchní. Když si dům za 10 milionů korun bude chtít pořídit jeden člověk, věnuje spoustu energie zjišťování informací, zda je to v dobré lokalitě, dům je z dobrého materiálu, na pevném podloží, je cenově odpovídající, zasíťovaný a tak dále. Když si bude dům pořizovat ale sto lidí, už takovou energii zjišťování informací věnovat nebudou.

„Teď si představte, že jste jeden ze sedmi milionů voličů. Voliči jednají celkem racionálně, když nečtou programy, protože je může jednoduše přehlasovat někdo, kdo programy také nečte. Čili je to hodně o marketingu a když to trochu přeženu, volič volí, jako kdyby si kupoval prací prášek. Ono se často říká, že ta a ta strana si voliče nezískala. To se přeceňuje. Mnohdy by stačilo, kdyby strana měla jenom lepší marketing, lepší prezentaci a hlasy by dostala,“ říká Hampl.

Čili dlouhodobě vidí, že má ODS velmi špatný marketing: „Málokdy udělají něco, že by to lidi chytilo za srdce. Na začátku devadesátých let byl marketing dobrý. To ta strana komunikovala úplně jinak. Pamatuji si Václava Klause, který tehdy jako lídr ODS trávil hodiny tím, že třeba na mítincích debatoval s horníky a diskutoval s prodavačkami. Ne tedy, že by se dalo prohlášení do novin a tím by to haslo. Tento způsob komunikace s odchodem Václava Klause zmizel.“

Nálepka modrých strak

Velký problém je, že lidé berou značku ODS za symbol korupce a modrého ptáka spíše za modrou straku.

 „Nemyslím si, že by ODS byla zkorumpovanější než kterákoli jiná strana, ale většinu korupce v této zemi lidé kladou za vinu jí, i když za to mnohdy nemůže. Dnes, když se na kterémkoli ministerstvu, které ODS nevede, stane lumpárna, tak to lidi přičtou ODS. Dokonce i aféru Davida Ratha spočetli voliči ODS. Prostě za každou zlodějinu může ODS. Ať dělá, co dělá, této nálepky se nezbaví. Je to smutné, ale je to fakt. Kromě mizerného marketingu je ale fakt, že od listopadu 1989 se nám dramaticky posunula společnost.“

Hampl tedy vysvětluje sociologickou změnu ve struktuře voličů ODS: „Když porovnám rok 1995, kdy byla ODS na vrcholu, a rok 2012, kdy už je ODS mrtvá, tak česká společnost vypadá odlišně. Jsou zde jiné skupiny, jiné mocenské a sociální rozložení.“

Podle Hampla převládající příběh v médiích říká, že ODS se dobře rozběhla, ale příliš kradla a udělala prostor různým lumpárnám a nedokázala se od toho odtrhnout a nakonec zkolabovala. Podle Hampla je to ale jinak a příběh má hlubší kořeny ještě v osmdesátých letech.

Není nikdo, kdo by volil ODS

„Správná historka zní ale jinak.  Někdy mezi léty 1980 až 1989 a 1990 tady proběhlo něco, co bych nazval proletářskou revolucí, jediná proletářská revoluce, která u nás ve dvacátém století proběhla, protože to, co se stalo v roce 1948, byla revoluce stranického aparátu, ne revoluce mas. V čem spočívala ta revoluce osmdesátých let? V tom, že obyčejní obchodníci, řemeslníci a další lidé dole, kteří pracují rukama, kterým se říkalo šmelináři a meloucháři, v podstatě odstřihli celý komunistický aparát od zdrojů. Všechno důležité stáhli dolů k sobě. Nakonec i významní komunisté museli zjišťovat, kdo má kde strýčka, kdo má kde kontakty, kdo dokáže sehnat tlačenku, dobré hovězí, instalatéra. Režim byl odříznutý od zdrojů. Zbyla jenom slupka. Toto velice dobře popisuje pan profesor Možný v knize Proč tak snadno – proč tak snadno padnul režim. Neboť to již byla prázdná slupka. Samozřejmě tam byli nějací disidenti, kteří běhali po ulicích. Já jsem tehdy také běhal po ulicích. Ale to ten režim nepovalilo. I když jste byl okresní tajemník, tak jste stejně nedostal dobré bifteky, pokud jste neměl známého řezníka. Takže režim padnul a tato vrstva obyvatel, která režim odřízla od zdrojů a způsobila jeho pád, tak to jsou ti lidé, kteří na začátku devadesátých let zakládali firmy a kteří volili ODS,“ vysvětluje vznik elektorátu ODS sociolog Hampl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…