Smrt zločinnému kapitalismu, konec vlády peněz. Jenže trochu jinak...

01.04.2013 5:35 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Prožívá kapitalismus svoji zásadní krizi? Podle řady lidí ano. Zatímco odborníci vymýšlejí nové směry a společenské systémy, které by mohly kapitalismus nahradit a pomoci lidstvu v dalším vývoji, laikové se shlukují na sociálních sítích a zakládají skupiny namířené proti tomuto systému a volající po změně. Hovoří se o možném příklonu světa k levici, a tak se objevila i teorie zvaná Partekon (participativní ekonomika). Ta nabízí vize života po kapitalismu.

Smrt zločinnému kapitalismu, konec vlády peněz. Jenže trochu jinak...
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Protest proti globálnímu kapitalismu

„Vůbec si netroufám říct, že to, co nyní převládá v Česku, co produkuje jistou skupinu oligarchie, je vůbec kapitalismus. Systém, který zde současná vláda nastolila, proto považuji za přežitý a za takový, který by měl být změněn, poněvadž to s ním nejde dál,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz  komunistická poslankyně Kateřina Konečná, která se v loňském roce dokonce přidala na sociální síti ke skupině, která volá po konci kapitalismu.

To, že společenský systém, v kterém se nyní většina světa nachází, má na mále, se domnívá i americký novinář Erik Best. I on v jednom ze svých článků konstatuje, že alespoň ten západní kapitalismus selhává. Důvodem je podle něj to, že ztratil svůj smysl pro morálnost.

„Druh kapitalismu, který praktikují naše největší firmy, se v ničem nepodobá principům volného trhu, jež jsme studovali ve škole. Ve skutečnosti se morální chování v byznysu stává překážkou na cestě za úspěchem. Pokud nenabudeme zpět onen smysl pro 'morální kapitalismus', můžeme vskutku hovořit o jeho nadcházející smrti,“ uvedl Best.

O budoucnosti kapitalismu pochybuje dokonce i přední český egyptolog Miroslav Bárta. „Reforma současného společenského, nebo chcete-li politického systému, je pouhé prodlužování agonie,“ řekl v debatě, kterou před časem nastolila Česká televize. A vyjmenoval zápory toho, jak nyní lidstvo žije.

„Současný systém je založený na dravosti, bezohlednosti, individualismu. Proto mají šanci v něm uspět lidé, kteří mají takovéto vlastnosti - a podle toho pak ten vývoj společnosti můžeme vidět. V těch, co ovládají, převládá negativismus. I proto vnímáme krizi identity i u vládnoucí elity - která dává zelenou pouze jistým zájmovým skupinám, či dovoluje to, co známe i z minulosti, aby vládly a měly v rukou moc pouze vlivné rodiny, které si vlivy mezi sebou předávají,“ uvedl mimo jiné Bárta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…