Strašlivá pravda: Experti se děsí dalších agresivních útoků na politiky

01.10.2012 11:30 | Zprávy

Páteční útok na prezidenta Václava Klause vůbec nemusí zůstat ojedinělým. Ve frustrované společnosti, v níž se politici na hony vzdálili životu těch, co je volili, může být takový čin podle oslovených odborníků pro některé jedince inspirující. Psycholog Slavomil Hubálek hovoří v té souvislosti o psychické infekci, Jan Cimický o napodobování a připomíná házení vajíček na politiky.

Strašlivá pravda: Experti se děsí dalších agresivních útoků na politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Páteční útok na prezidenta Václava Klause byl dílem člověka, který se hlásí ke komunistickým idejím, ale především je znechucen stavem české společnosti. Na svém facebookovém profilu píše o kapitalistickém nátlaku na spodní vrstvu obyvatel, který se stále stupňuje. Tvrdí, že doba uměle rozděluje lid na otroky a dozorce, legální utiskování, křivdy a bezpráví se prý stalo běžnou součástí všedního života.



Jeho slova o tom, že chudí se vracejí zpět do temných časů, zatímco vrchnost hýří penězi a říká ostatním, že jsou hloupí, a proto jí do toho nemají co mluvit, promlouvají z duše těm, kterým vadí, jak drasticky se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými. „Chtěl jsem pouze poukázat na zhoršující se kvalitu života obyčejných lidí a velký problém s mafiánskými praktikami v České republice, které decimují národ,“ zdůvodnil svůj čin.

Útočníkův čin může být nakažlivý

Ani prezident Václav Klaus jeho útok nepovažuje za klukovinu, ale politicky motivovaný čin, který odráží mimořádně špatný stav společnosti. Sám útočník vyvázl díky nečinnosti ochranky zcela bez úhony. Poté, co strávil noc v policejní cele, si vyslechl obvinění z výtržnictví. Za to mu hrozí maximálně dva roky vězení. Následně ho policie propustila.   

Jeho čin se může stát vzorem pro ty, kdo se cítí vykořeněni ze společnosti a z jejího stavu i své situace obviňují politiky. „Ze sociálně psychologického hlediska mluvíváme často o psychické infekci. To znamená, že v podstatě může takový čin inspirovat někoho k podobné akci, zkrátka dá se zjednodušeně říct, že to může být nakažlivé,“ říká pro ParlamentníListy.cz psycholog Slavomil Hubálek.

PROHLÁŠENÍ Pavla Vondrouše, atentátníka na prezidenta republiky

Vše k tématu střelba na Klause

Házení vajíček se také rychle ujalo

„Napodobování je ve společnosti docela časté. Když si vzpomenete třeba na události kolem vajíček, která se házela na některé politiky, tak to samozřejmě vyvolalo odezvu zejména u těch lidí, kteří se v takovýchto případech snadno opičí, jak se říká. Samozřejmě že i tenhle případ může inspirovat někoho, aby to také zkusil nebo něco podobného,“ potvrzuje pro ParlamentníListy.cz psychiatr Jan Cimický, že nelze vyloučit, že se mohou najít následovníci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…