Stydím se, že svým lidem platím tak málo, říká Kalousek. Nejvíc bral Drábkův Šiška

19.02.2013 8:39 | Zprávy

Vladimír Šiška strávil na ministerstvu práce všehovšudy devět měsíců. Přesto mu i tak krátká doba stačila, aby se stal státním úředníkem s nejvyššími prémiemi. Trumfnul i náměstky z ministerstva financí, kteří měli pod palcem celý státní rozpočet. Štědře se platilo i u Jana Kubiceho na vnitru.

Stydím se, že svým lidem platím tak málo, říká Kalousek. Nejvíc bral Drábkův Šiška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr Jaromír Drábek

Za pomoci zákona o svobodném přístupu k informacím server Lidovky.cz sestavil žebříček nejlépe placených ministerských náměstků. Ukázalo se prý, že systém je mimořádně deformovaný- někde se inkasovaly třísettisícové odměny, na jiných ministerstvech se vysocí úředníci museli spokojit sotva s desetinou.

Štědře své náměstky tradičně odměňuje ministr financí Miroslav Kalousek. Ten však vysvětluje, že tento způsob motivace je nezbytný. „Finanční svět platí své zaměstnance velmi lukrativně a pokud na ministerstvu chci mít odborníky typu Radka Urbana, Jana Gregora či Vladimíra Minčiče, po kterých by kdekoli v privátu rádi šáhli, tak je musím aspoň částečně motivovat,“ uvedl Kalousek. A dodal, že když se podívá, kolik se bere ve finančním světě, tak se vždycky ještě stydí, že jim platí moc málo. „Ale dělám, co mohu,“ ujišťuje.

Nikdo z Kalouskových nedoceněných expertů se však nemůže rovnat Vladimíru Šiškovi. Nejbližší spolupracovník ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka si za devět měsíců práce vydělal více, než ostatní za celý rok. Přesně 1 319 617 korun, z čehož více než 330 tisíc tvořily odměny. Kdo ví, na jaké částce by Šiška skončil, kdyby si do něj v říjnu přímo do kanceláře nepřišla policie. V předchozím roce 2011 si totiž jen na prémiích přišel na více než milion.

Štědrý ke svým spolupracovníkům byl i ministr vnitra Jan Kubice. Přitom právě on po příchodu na ministerstvo zavedl stropy pro odměňování policistů, aby se v rozpočtu zbytečně neplýtvalo. Prvnímu náměstku Jaroslavu Hruškovi však k platu přilepšil o tři sta tisíc a dalším dvěma jen o něco málo méně. Odměnu vysvětlil (v Hruškově případě) tak, že byla udělena „za mimořádné plnění nejvýznamnějších úkolů v oblasti vnitřní bezpečnosti.“

Řada ministerstev navíc navzdory jasným rozsudkům soudů neprozradila jména odměňovaných úředníků, ale zveřejnila pouze částky doplněné označením „náměstek“. Lze tak pouze spekulovat, který z náměstků ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského se dostal do první desítky, či jak se na druhém, šestém a sedmém místě porovnali náměstci ministra Kalouska.   

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…