V současnosti musejí lidé, kteří se stěhují v rámci EU do některého z členských států, vynaložit značné množství času a peněz, aby prokázali pravost dokladů, například rodného nebo oddacího listu, vydaných v členském státě, ze kterého pocházejí. Jsou totiž nutné takzvané superlegaliazce nebo apostilace, které úředně ověří pravost listin. S jejich pomocí orgány veřejné správy dalších států prokazují, že veřejné listiny nebo podpisy státních úředníků na listinách jsou pravé. A netýká se to pouze sňatků, ale třeba i založení firmy či povolení k pobytu.
Ministerstvo vítá iniciativu
Do budoucna by se ovšem v úřadování v rámci Evropské unie mělo mnohé změnit. Evropská komise totiž předložila návrh, kterým chce radikálně snížit byrokracii komplikující život firmám i jednotlivcům. Podle něj by se už nemusely některé veřejné listiny opatřovat úředním razítkem k prokázání jejich pravosti v jiném členském státě EU, než ve kterém byly vydány.
Týká se to mimo jiné listin ověřujících jméno, sňatek, pobyt, vlastnictví nemovitosti či občanství. "Zrušením těchto požadavků ušetří občané a podniky v EU na 330 milionů eur, o úspoře času a nepříjemností spojených s obíháním úřadů ani nemluvě," konstatovala komise ve svému návrhu.
"Nemohu hovořit za celou Českou republiku, jaký je postoj k tomuto návrhu, ale ministerstvo vnitra vítá jakoukoliv iniciativu, která zjednoduší komunikaci s úřady," okomentoval návrh mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh