Ti politici snad ani netuší, jak velkou zášť mezi lidmi probouzí, obává se Zbořil

13.05.2012 7:40 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Rostoucí nespokojenost ve společnosti jde ruku v ruce s radikalizací názorů, upozornila již před časem renomovaná politoložka Vladimíra Dvořáková. A jak se ukazuje, skutečnost jí dává za pravdu, navíc se s ní na tomto názoru shodují i další odborníci. Přesto se prý o nějakém zásadním radikálním posunu zatím hovořit nedá.

Ti politici snad ani netuší, jak velkou zášť mezi lidmi probouzí, obává se Zbořil
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

„Já nevím, zda se skutečně společnost u nás nějak dramaticky radikalizuje. Nemám k tomu žádné skutečně hmatatelné indicie. Každopádně zcela jistě by si to zasloužilo zpracovat v nějaké sociologické rozvaze či přímo analýze,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz sociolog  a ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann.

Přesto jeden jev, který může být jistým náznakem vývoje, nepopírá. „Obecným trendem všech společností – nejen té české – je ale to, že se v posledních desetiletích výrazně snižují prahy pro to, co je společensky únosné,“ dodal Herzmann. Ten přitom již v loňském roce v této souvislosti vyslovil názor, že daleko více se u nás radikalizují vyjádření než skutečná nálada ve společnosti.

Podle politologa Zdeňka Zbořila skutečně roste v lidech radikalismus, který způsobuje zášť a nenávist.

„Lidé více chudnou, jiní zase bohatnou – to vše těmto jevům nahrává. Navíc v jejich nárůstu hraje zřejmě roli i generační výměna politiků, když ti staří politici se drží u moci zuby nehty,“ řekl ParlamentnímListům.cz Zbořil.  Podle něj proto hlavní proud radikalizace u nás skutečně mohutní, protože ho často podporují i čelní představitelé státu.

Zášť a nenávist u nás mohutní

„Z poslední zprávy ministerstva vnitra sice ze statistik vyplývá, že agresivita pachatelů trestných činů neroste, přesto je míra zášti a nenávisti v lidech vyšší než dříve. Stačí se podívat jen na různé diskuse na internetu. Proto jsem rád, že se soud rozhodl snad už v nějakém konkrétním případě uplatnit paragraf o šíření zášti a nenávisti,“  řekl dále Zbořil.

Upozornil na to, že v lidech radikální nálady narůstají po tom, co vidí v přímém přenosu, jak se k sobě chovají zákonodárci například v parlamentu. Doslova za „přilévání oleje do ohně“ pak považuje Zbořil to, jak v minulých dnech praskly na manažery pražského dopravního podniku vyplacené milionové a stotisícové odměny.

„Oni snad ti politici ani netuší, jak velký průšvih to je, jak to ti lidé, takříkajíc v podzámčí, vnímají,“ podotkl politolog. Podle něj je závažným ukazatelem možného vývoje i to, že se mění postupně objekt nenávisti většiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…