Ti politici snad ani netuší, jak velkou zášť mezi lidmi probouzí, obává se Zbořil

13.05.2012 7:40 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Rostoucí nespokojenost ve společnosti jde ruku v ruce s radikalizací názorů, upozornila již před časem renomovaná politoložka Vladimíra Dvořáková. A jak se ukazuje, skutečnost jí dává za pravdu, navíc se s ní na tomto názoru shodují i další odborníci. Přesto se prý o nějakém zásadním radikálním posunu zatím hovořit nedá.

Ti politici snad ani netuší, jak velkou zášť mezi lidmi probouzí, obává se Zbořil
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

„Já nevím, zda se skutečně společnost u nás nějak dramaticky radikalizuje. Nemám k tomu žádné skutečně hmatatelné indicie. Každopádně zcela jistě by si to zasloužilo zpracovat v nějaké sociologické rozvaze či přímo analýze,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz sociolog  a ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann.

Přesto jeden jev, který může být jistým náznakem vývoje, nepopírá. „Obecným trendem všech společností – nejen té české – je ale to, že se v posledních desetiletích výrazně snižují prahy pro to, co je společensky únosné,“ dodal Herzmann. Ten přitom již v loňském roce v této souvislosti vyslovil názor, že daleko více se u nás radikalizují vyjádření než skutečná nálada ve společnosti.

Podle politologa Zdeňka Zbořila skutečně roste v lidech radikalismus, který způsobuje zášť a nenávist.

„Lidé více chudnou, jiní zase bohatnou – to vše těmto jevům nahrává. Navíc v jejich nárůstu hraje zřejmě roli i generační výměna politiků, když ti staří politici se drží u moci zuby nehty,“ řekl ParlamentnímListům.cz Zbořil.  Podle něj proto hlavní proud radikalizace u nás skutečně mohutní, protože ho často podporují i čelní představitelé státu.

Zášť a nenávist u nás mohutní

„Z poslední zprávy ministerstva vnitra sice ze statistik vyplývá, že agresivita pachatelů trestných činů neroste, přesto je míra zášti a nenávisti v lidech vyšší než dříve. Stačí se podívat jen na různé diskuse na internetu. Proto jsem rád, že se soud rozhodl snad už v nějakém konkrétním případě uplatnit paragraf o šíření zášti a nenávisti,“  řekl dále Zbořil.

Upozornil na to, že v lidech radikální nálady narůstají po tom, co vidí v přímém přenosu, jak se k sobě chovají zákonodárci například v parlamentu. Doslova za „přilévání oleje do ohně“ pak považuje Zbořil to, jak v minulých dnech praskly na manažery pražského dopravního podniku vyplacené milionové a stotisícové odměny.

„Oni snad ti politici ani netuší, jak velký průšvih to je, jak to ti lidé, takříkajíc v podzámčí, vnímají,“ podotkl politolog. Podle něj je závažným ukazatelem možného vývoje i to, že se mění postupně objekt nenávisti většiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…