To je den, pane Drábku. Zavřeli vám náměstka a časopis píše, že vyrábíte bezdomovce

01.10.2012 13:51 | Zprávy

Do vládního daňového balíčku byl jako přílepek propašován záměr ušetřit 1,4 miliardy na sociálních dávkách, určených na bydlení. Primárním účelem úpravy je zamezení zisků majitelů ubytoven, žďímajících své sociálně slabé nájemníky. Podle odborníků však může vést k dramatickému nárůstu počtu lidí, kteří si nebudou moci dovolit své současné bydlení.

To je den, pane Drábku. Zavřeli vám náměstka a časopis píše, že vyrábíte bezdomovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Podle týdeníku Euro tak Drábkův úřad vyrábí nové bezdomovce. Euro cituje například názor ombudsmana Pavla Varvařovského, podle kterého „změny v dávkách na bydlení mohou dostat tisíce seniorů a rodin s malými dětmi pod hranici existenčního minima.“

Týdeník s informacemi přichází přesně v den, kdy po poledni utržil ministr Drábek vážný úder: Policie "sebrala" jeho náměstka Vladimíra Šišku, který má na úřadě pod palcem elektronické informační systémy, například i kritizovanou sociální kartu. (O případu informujeme ZDE)

V záležitosti "výroby bezdomovců" jde o to, že v soukromých ubytovnách bývají nájmy mnohem vyšší, než jsou tržní nájmy v dané oblasti. Například ve Varnsdorfu je prý bydlení na ubytovně v přepočtu dražší, než byt v Praze na Vinohradech. A protože sociálně slabí nájemníci nemají prostředky na to, aby horentní nájmy platili, doplácí provozovatelům ubytoven nájemné na požadovanou hodnotu obec.

Zpřísněné podmínky by primárně měly odstřihnout vychytralé provozovatele ubytoven. Panují však obavy, že dalším důsledkem zpřísnění bude, že na příspěvek na bydlení nedosáhne řada z těch, kteří jej dnes čerpají. „Zatímco nyní mohl o dávku na bydlení zažádat ten, kdo vynaložil třicet procent svého příjmu na přiměřené bydlení, nově by podmínkou měla být polovina příjmu,“ popisuje ombudsman Varvařovský. Podle něj asi polovina dosavadních příjemců nově na dávku nedosáhne. Podobného efektu se obává rovněž zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková.

Podle zmíněných názorů je za těchto okolností nezbytně nutné přijmout zákon o sociálním bydlení, neboť čím dál více rodin nebude schopno si zajistit bydlení. Zákon je připravován, ale s jeho přípravou se nijak nechvátá. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž stále nedokáže definovat institut „bytové nouze“, který by byl základním východiskem pro sociální bydlení. Pravidla pro sociální bydlení tak jsou nejspíš v nedohlednu.

Lidem, kteří příští rok kvůli úsporám přijdou o příspěvek na bydlení, tak nezbude, než si pomoci sami. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…