Toto by nastalo, kdyby soud zrušil volbu Miloše Zemana

07.02.2013 8:36 | Zprávy

Kdyby některá ze zhruba čtyřiceti stížností na neplatnost přímé volby prezidenta uspěla, což odborníci považují za velmi nepravděpodobné, a kdyby se dokonce musela celá složitá procedura znovu opakovat, chod státu by nebyl ohrožen. Ani po 7. březnu, kdy končí mandát současné hlavě státu – Václavu Klausovi. Zatímco právníci a politologové jsou v klidu, sociolog Oldřich Zajíc naznačuje, že zneplatnění přímé volby hlavy státu by mohlo vyústit i v sociální nepokoje.

Toto by nastalo, kdyby soud zrušil volbu Miloše Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman se svou dcerou odevzdali hlasy v prezidentských volbách

Ale odborníci nečekají, že by některý návrh na zneplatnění historicky první přímé volby hlavy státu měl na Nejvyšším správním soudu šanci. Ale i kdyby k tomu došlo a Česká republika se ocitla na čas bez hlavy státu, na chod země by to žádný zásadní vliv nemělo, protože ústava počítá i s takovou krajní možností. Ale i tak by zřejmě hrozily vážné politické a společenské důsledky.

Parlamentní systém se bez prezidenta nepoloží

„Nikdo si nedokáže domyslet důsledky, i když vždycky musí existovat možnost zneplatnění volby, kdyby byl porušen zákon. Ale muselo by jít o hodně závažné porušení zákona, aby se to celé revokovalo,“ řekl ParlamentnímListům.cz sociolog Oldřich Zajíc. Například by se musely objevit nějaké machinace, které by narušily základní demokratické principy. „Ale vzhledem k tomu, že nejsme prezidentským, ale parlamentním systémem, funkční prvky by byly zachovány,“ ujistil sociolog.

Mohly by přijít i sociální nepokoje

Vážnější dopad by mělo zneplatnění voleb na společnost, která už jednou prošla vyhrocenou předvolební kampaní. „Ve druhém kole kampaň eskalovala, provázelo to vzedmutí emocí v celé společnosti. Přes všechny nedostatky jsme se z toho dostali, nedovedu si však představit, kdyby to voliči měli absolvovat znovu,“ zamýšlí se nad možnými dopady sociolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…