Tyto kroky prý učiní Miloš Zeman, pokud chce být velmi silný prezident

31.01.2013 6:50 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Prezidentská volba způsobila rozruch na celé politické scéně a rozdělila i veřejnost. Radost mají voliči Miloše Zemana a jeho fanklub v podobě Strany práv občanů - zemanovci, ale na politické scéně se nikdo z výsledku přímé volby hlavy státu příliš neraduje. Všichni očekávají, jaké nastanou s novou osobností v čele České republiky změny.

Tyto kroky prý učiní Miloš Zeman, pokud chce být velmi silný prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

Nově zvolený prezident Miloš Zeman se netají tím, že by rád nějaké novoty viděl. Prohlásil, že by uvítal pád nepopulární Nečasovy vlády a předčasné volby. „Nemá moc odvolat vládu, ale nebezpečí tkví v tom, že tak může činit přes poslance,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Kamil Švec s upozorněním na velké množství nezařazených poslanců, které je možné vzhledem ke jmenovacím pravomocem prezidenta ovlivnit slibem různých pozic.

Vedení ČSSD by si jen upevnilo pozici

Někteří politologové tvrdí, že předčasné volby by v této době téměř nikomu výrazně neprospěly. Jedině neparlamentní Zemanově straně, která by profitovala z volebního úspěchu svého čestného předsedy, a současnému vedení ČSSD, které by si volebním úspěchem upevnilo pozici a mohlo odolávat tlakům nového prezidenta. Jestli by se poměrně vysoká podpora pro Karla Schwarzenberga přetavila i do vyšší podpory TOP 09, není podle odborníků vůbec jisté.

Předčasné volby by pomohly SPOZ

„Myslím, že největší zájem o předčasné volby by měla mít SPOZ, protože by mohla ze Zemanova úspěchu těžit, získat vyšší podporu a dostat se do sněmovny,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jan Bureš. Nejnovější průzkum CVVM mu dává za pravdu. Díky Zemanově úspěchu v prvním kole volby vzrostla podpora této straně meziměsíčně z 1,5 na 3,5 procenta. Definitivní výhra může přihrát další body. Politolog míní, že by pád vlády a předčasné volby mohly prospět i sociální demokracii, protože voliči dali hlas levici, kde je dominantní ČSSD. „Pokud platí riziko, o němž média mluví a možná mají pravdu, že se Zeman bude snažit dosáhnout změny ve vedení sociálních demokratů ve prospěch jemu bližších lidí, mohlo by si po úspěšných předčasných volbách současné vedení upevnit pozici. Pak by Zeman těžko mohl zasahovat do složení orgánů ČSSD,“ uvažuje Bureš. Ale i kdyby ČSSD po předčasných volbách netoužila, těžko by od nich mohla kvůli svým voličům couvnout, kdyby současná vláda padla, míní politolog Ladislav Mrklas.

Mírně polepšit by si mohla i TOP 09, ale všechny hlasy Schwarzenberga nezíská

Bureš připouští, že s ohledem na velkou podporu Karla Schwarzenberga by si mohla polepšit v předčasných volbách i TOP 09. „Ale hrozí riziko, že pravice, jejíž je TOP 09 součástí, celkově prohraje a vládu bude sestavovat sociální demokracie. TOP 09 by skončila v opozici, a kdyby náhodou spolupracovala s ČSSD, což je ze strany sociální demokracie málo pravděpodobné, prosadila by mnohem méně než v kabinetu Petra Nečase,“ konstatuje Bureš.

Ale kampaň před prezidentskými volbami TOP 09 vystřelila v průzkumu veřejného mínění před ODS. Když její šéf Karel Schwarzenberg postoupil do druhého kola, evidentně přetáhl část pravicových voličů, protože oproti prosinci, kdy měla TOP 09 podporu 8,5 procenta, v lednu se dostala téměř na dvojnásobek – 16 procent. Neúspěšná ODS spadla z prosincové podpory 17 procent na 13.

V ODS zavládla po neúspěchu Přemysla Sobotky panika

V nejsilnější vládní straně nastala po dalším z řady volebních neúspěchů panika. Obávají se TOP 09, která se podle občanských demokratů chce stát hegemonem na pravici a hodlá využít voličských sympatií pro svého předsedu, než voliči zapomenou. TOP 09 už tento týden prohlásila, že nepodepíše revizi koaliční smlouvy, pokud v ní nebude vstup České republiky do fiskální unie, což znamená regulaci národního hospodaření podle unijních pravidel, která mají vést ke snížení státních dluhů. TOP O9 se podle politologa Mrklase může pokusit přitlačením ODS na postoj k fiskálnímu paktu přebrat její voliče. „Postoje ODS se v evropské pozici liší od postojů jejích voličů, strana v tom má zmatek,“ upozornil Mrklas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…