Strach ze zdražování, chudoby, výpovědi, nemoci a politických otřesů doléhá na obyvatele Česka čím dál větší měrou. Průzkum MF Dnes ukázal, že zdražení zboží a služeb se bojí v novém roce 87,2 procent dotázaných (v roce 2009 to bylo jen 11,9 procenta), snížení životní úrovně 85,4 procenta (18,7 procenta), ztráty zaměstnání 65,1 procenta (23 procent), zhoršení zdraví 61,9 procenta (13,8 procenta) a politických otřesů 55 procent (v roce 2009 jen 11,9 procenta).
Alarmující je, že se obavy zvětšily u všech pěti kategorií v dotazníku ve srovnání se třemi předchozími roky. Při zkoumání dat narazil analytik z agentury Median Daniel Prokop na jednu zajímavou a také vážnou okolnost. „Zhoršení životní úrovně se obává 80 procent vysokopříjmových domácností,“ komentoval Prokop průzkum MF Dnes, podle něhož strach roste i v domácnostech s vysokými příjmy (nad 40 tisíc korun čistého měsíčně).
Krize více dolehne na dysfunkční rodiny
Dopady strachu ve společnosti, pokud se hospodářská krize zhorší, mohou být vážné. Hrozí především zvýšení sociálního napětí. To už Česko zažilo v minulém roce na Šluknovsku, které je postiženo zhruba patnáctiprocentní nezaměstnaností a kde stovky lidí opakovaně demonstrovaly proti místní romské komunitě. Podobných ghett je u nás kolem sto šedesáti.
„Stabilní rodiny krize nijak zvlášť neovlivní, naopak může vést k větší soudržnosti. Dysfunkční vztahy a rodiny může dorazit. Stejně tak prohloubení krize výrazně zvýší riziko sociálních nepokojů, jaké jsme zažili na Šluknovsku,“ prohlásil pro MF Dnes psycholog Slavomil Hubálek. Ten upozornil na princip hledání obětního beránka, a to, že nejsnazším terčem se mohou stát ti nejchudší – často Romové.
Zloba se může obrátit i vůči důchodcům
Pro ParlamentníListy.cz s nadsázkou uvedl, že skutečný lék na skepsi a šířící se beznaděj ve společnosti ale neexistuje. „Tady je každá rada dobrá, pokud bych věděl, jak na to, tak bych dostal velmi pravděpodobně Nobelovu cenu," řekl. Pak však vážně dodal, že by si lidé měli uvědomovat hlavně to, že není na místě panikařit. „Když se smíří s tím, že bude prostě třeba se uskromnit, věřím, že to půjde zvládnout i duševně," doplnil pro Parlamentnílisty.cz Hubálek.
Analytik Prokop ale varuje, že se může sociální napětí vyhrotit, pokud se naplní horší ekonomické scénáře a ke zhoršení životní úrovně skutečně dojde. „A nemusí to být jen vůči nižší třídě, ale mohou růst i antipatie k důchodcům, kterým stát vyplácí penze,“ domnívá se Prokop. Podle něj se mohou problémy ještě prohloubit, pokud větší část obyvatelstva spadne do dluhové pasti.
Drábek i Nečas věří svým reformám
Rostoucí obavy se snaží mírnit politici vládních stran. Pro ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka jsou lékem na strach z událostí nového roku nové sociální reformy. „Dokážou snížit sociální napětí. Zejména zavedení povinné veřejné služby a zpřísnění podmínek pro sociální dávky,“ jmenoval Drábek pro MF Dnes nově zavedená protiopatření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník