Z ruinované ODS vytékají další informace o nahrazení Nečase. Je tu nové jméno

18.02.2013 7:54 | Zprávy

Jít do příštích sněmovních voleb v čele s Petrem Nečasem, nebo se pokusit najít nového „volebního lídra“, který by možná mohl dosáhnout lepšího výsledku než premiér? Toto dilema prý již několik týdnů řeší v ODS. Řeči o vystřídání Nečase samozřejmě přecházejí v hledání jeho nástupce. MF DNES přináší další jméno případného nástupce- ministra Tomáše Chalupy. Jeho zájem dovozuje z toho, že začal obrážet regiony a lovit důvěru členů. Chalupa sám však - stejně jako Jiří Pospíšil a Martin Kuba, o nichž se již nějakou dobu také spekuluje - však ambice na Nečasovo sesazení odmítá.

Z ruinované ODS vytékají další informace o nahrazení Nečase. Je tu nové jméno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda představila nové emisní plakety, schválila misi vojáků do Mali a přislíbila již žádné daňové úpravy do konce svého volebního období

Deník MF DNES usuzuje, že Občanská demokratická strana má aktuálně už tři „prince“, kteří by případně mohli vystřídat předsedu Petra Nečase. Byť ani jeden z nich svůj zájem oficiálně nepotvrdil, všichni prý v poslední době obrážejí regiony a snaží se získat podporu od základních organizací. K tandemu Martin Kuba - Jiří Pospíšil, o němž se mluvilo už dříve, prý nově přibyl další z místopředsedů, Tomáš Chalupa.

MF DNES zároveň přinesla „dělení“ ODS podle vztahu k premiéru Nečasovi. Nejblíže mu podle deníku je skupinka bezpodmínečně věrných, do které patří například šéf poslaneckého klubu Marek Benda, ministr dopravy Zbyněk Stanjura nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda. Ten pro ParlamentníListy.cz k otázce vystřídání Nečase minulý týden uvedl: „ODS má tři měsíce nové vedení a takováto otázka není o vedení ODS, ale o nových tvářích v čele regionů, které budou důvěryhodné a schopné.“

Mezi premiérovými sympatizanty se však zvyšuje skupina, která ke své podpoře přidává různě velké „ale“. Sem patří například předseda senátorů Jaroslav Kubera, poslankyně Lenka Kohoutová nebo člen výkonné rady Miloš Vystrčil.

Proti nim stojí skupina jednoznačných Nečasových nepřátel. Otevřeně proti předsedovi podle MF DNES vystupuje pouze „pražská skupina“ kolem různých vlivných šíbrů, reprezentovaná například poslancem Borisem Šťastným.

Pro ParlamentníListy.cz se však podobně ostře vyjádřili i jiní členové. Například europoslanec Hynek Fajmon uvedl, že „ze stávajícího vedení ODS nepodporuji nikoho, jelikož provozují špatnou a neobhajitelnou politiku“. Podobně mluví například i místopředseda jihočeské ODS Jaroslav Zvěřina. „Lídr se nevybírá. Ten buď je, nebo není. V ODS toho času není,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…