Téměř polovina dotázaných označila ÚSTR za „zcela zbytečnou instituci“. Jako potřebnou ji vnímá pouhých 10,5 procenta. Na dotaz, zda ústav financovaný ročně sto padesáti miliony plní svou funkci, odpovědělo 14,3 procenta, že ano a 11,2 procenta, že spíše ano. Jednoznačně negativní stanovisko vyjádřilo 36,6 procenta.
Celý průzkum ZDE
Následně byli občané tázáni, zda souhlasí, aby byl ústav zrušen a totalitní režimy nadále zkoumala Akademie věd. Archiv bezpečnostních složek by pak měl být podřízen Národnímu archivu ČR. Pro takové řešení se vyslovilo 44,5 procenta dotázaných, dalších 23,3 procenta odpovědělo „spíše ano“. Jednoznačně proti se postavilo pouhých 9,2 procenta.
Na dotaz, jak se protitotalitní výzkumák zabývá bádáním o komunismu, odpovědělo 12,3 procenta, že rozhodně objektivně. Naopak jako rozhodně neobjektivní označilo bádání ÚSTRu 33,1 procenta. A dalších 24 procent se přidalo s názorem, že bádání bylo spíše neobjektivní.
Nejjednoznačněji se však veřejnost vyjádřila k dotazu, zda považuje ÚSTR za instituci nezávislou na politické reprezentaci. Plných 52,7 procenta si myslí, že se o nezávislou instituci v žádném případě nejedná. Dalších 20,6 procenta se k negativnímu stanovisku kloní mírněji. A jednoznačné ano odpovědělo pouhých 9,1 procenta.
To, co se kolem totalitního ústavu děje v posledních týdnech, je podle 29,3 procent důkazem, že se jedná o zpolitizovanou a zbytečnou instituci. Dalších 26,3 procenta za tím vidí politický boj a 10,1 procenta levicový puč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav