Prezident Miloš Zeman dnes promluvil k senátorům a ve svém přibližně patnáctiminutovém projevu mezi jinými vyjádřil i přání změnit volební systém v Česku. Počet volebních krajů by rád zvýšil ze čtrnácti na pětatřicet, což by fakticky vedlo k posílení dvou nejsilnějších politických stran. Preferuje také snížení potřebného počtu preferenčních hlasů potřebných pro vstup do Sněmovny. Je to krok správným směrem? O tom ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize diskutovali místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), místopředseda senátorského klubu ODS Miroslav Škaloud a ústavní právník Michal Bartoň.
Stabilita systému je důležitější
"Návrhy prezidenta Zemana je třeba promyslet. Sama jsem ale přesvědčena, že do Poslanecké sněmovny má být zachován poměrný volební systém, do Senátu většinový a přímou demokracii všude tam, kde to lze," prohlásila v pořadu Gajdůšková. Škaloud by prezidentovy návrhy nepodpořil, protože současný volební systém považuje za vyvážený.
Prezident Zeman také navrhuje, aby lidé měli možnost volit politiky napříč politickými stranami a z tohoto návrhu má Gajdůšková jisté obavy, protože v současném stavu politické strany nesou odpovědnost za kandidáty, které nominují do Sněmovny. Pokud by došlo ke kroužkování napřič politickými stranami, odpovědnost politické strany by se značně oslabila.
"Já sdílím podobné obavy. Může to zhoršit třeba stabilitu vládních koalic, protože by Sněmovna mohla být plná volných jezdců, kteří by mohli narušit stabilitu systému," varuje Škaloud. Tomu se příliš nelíbí ani možnost, že by se snížil počet preferenčních hlasů potřebných pro vstup do Sněmovny. Politické strany, které sestavují jednotlivé kandidátky, mají dost informací o jednotlivých uchazečích o poslanecký mandát a dá se říci, že těchto informací může být víc, než je schopna získat veřejnost krátce před volbami.
Ústavní soud je vázán svými staršími verdikty
Stojí za připomenutí že o volební reformu v tomto duchu usiloval Zeman ještě v pozici premiéra v době tzv. opoziční smlouvy. Ústavní soud však jeho tehdejší návrh téměř celý i s dnes znovu navrženými pětatřiceti volebními obvody smetl ze stolu, protože byl podle názoru soudců v rozporu s poměrným systémem. Ústavní právník Michal Bartoň v pořadu připomněl, že Ústavní soud je při svém rozhodování vázán svými staršími verdikty, takže je sporné, zda by po letech o totožném návrhu rozhodl jinak.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp