Při pohledu do vlastní rodinné historie by přitom prý zjistil, že se jeho vlastní dědeček podílel na zabavování židovského majetku na Slovensku a zabýval se otázkou přípustnosti některých informací ve státě.
Ve druhém kole přímé volby prezidenta republiky otevřel Václav Klaus mladší otázku rodinných vztahů jednoho z kandidátů Karla Schwarzenberga (TOP 09) a poukázal na to, že jeho tchán byl aktivní nacista. Lidové noviny se v návaznosti na tuto kampaň začaly zabývat rodinným zázemím končícího prezidenta Klause a ve svém sobotním vydaní přinášejí informaci, že ani Klausův tchán nezůstal válkou nepoznamenán. Otec Livie Klausové Štefan Miština totiž působil za války jako vysoký úředník tajné politické policie Slovenského státu a osobně se podílel na perzekuci slovenských Židů.
Komunistou se stal 28. února 1948
"Pořízením soupisu jejich majetku, který přešel na Ústřední hospodářský úřad, byl za ÚŠB pověřen právě Štefan Miština. Během dvou dnů pořídil několik desítek seznamů zabavených věcí, písemností a cenností. Například v místnostech Ústředního svazu sionistického ve Ventúrské ulici zaevidoval 30. září 1940 čtyři velké psací stoly, jeden velký a jeden malý stůl, skříň na spisy, pět stoliček, lavici, dva psací stroje značky Smith a Torpedo Portable, koš na papír, psací potřeby, telefonní aparát a dále balíky písemností. Celkem Miština zajistil na účtech židovských organizací 186 336 slovenských korun a 104 424 na hotovosti," píše deník.
Miština se v úřadu věnoval také problematice vyloučení nežádoucích zpráv ze slovenského tisku, čili cenzuře. V roce 1943, kdy se narodila jeho druhá dcera Livia je uváděn jako přednosta oddělení pro cenzuru v Úřadu propagandy a nebylo možné zjistit, zda na tomto postu zůstal až do konce války. Z dokumentů však víme, že se v červnu 1945 přestěhoval s celou rodinou do Prahy, kde údajně získal místo na ministerstvu ochrany práce a sociální péče. Ani to však není zcela jasné a prameny se v otázce jeho dalšího působení rozcházejí. Podle dokumentů Studijního ústavu ministerstva vnitra pracoval otec končící první dámy jako kriminalista na Krajském velitelství Národní bezpečnosti v Košicích a to ještě v květnu 1950. Z materiálů téže instituce se také můžeme dozvědět, že až do roku 1948 se angažoval v Demokratické straně, ale 28. února 1948 se stal komunistou.
Nic jsem nevěděla, brání se končící první dáma
Livia Klausová zaslala Lidovým novinám vyjádření v němž tvrdí že o minulosti svého otce mnoho nevěděla, neboť její otec zemřel, když byla ještě velmi mladá. „Táta mi umřel v roce 1955, když mi bylo patnáct let. Nikdy jsme se o ničem takovém nebavili, nevím o tom, že by pracoval jinde než na ministerstvu ochrany práce a sociální péče. Do této chvíle jsem o ničem jiném ani neslyšela.“ Vyjádření je podle Lidových novin pozoruhodné svými nesrovnalostmi: Livia Klausová se narodila 10. listopadu 1943, takže 15 let jí nebylo v roce 1955, ale 1958. Její otec pak podle dostupných informací nezemřel v roce 1955, ale 1959.
Smyslem textu nebylo podle deníku zdiskreditovat současnou hlavu státu, neboť skutečně platí, že příbuzné si nevybíráme a Václava Klause minulost jeho tchána ve výkonu prezidentského úřadu nijak neomezovala. Smyslem bylo pouze dokázat, že ono otevírání rodinné minulosti, které započal Václav Klaus mladší, je ve střední Evropě ve dvacátém století problematické a dokonce až nesmyslné.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp